OSH | Odborový svaz hasičů

VE SLUŽBĚ In the line of duty

Z webu FBU (Odborový svaz hasičů Velké Británie)Vybráno ze zprávy Oddělení výzkumu práce /LRD - Labour Research ...

Z webu FBU (Odborový svaz hasičů Velké Británie)

Vybráno ze zprávy Oddělení výzkumu práce /LRD - Labour Research Department/, která byla zpracována pro Fire Brigades Union – Odborový svaz hasičů Velké Británie.

Zpráva má 63 stran a sleduje úmrtí hasičů od roku 1978. Úmrtí hasičů jsou kategorizována a uvedeny jsou i relevantní vládní dokumenty. Zpráva uvádí oficiální údaje a čísla z hasičských sborů, národní přehledy, tabulky a analýzy, ale sleduje vývoj i jednotlivě pro Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko.
Ve zprávě je vyhodnocen také kontext modernizace v Hasičské a záchranné službě, poskytování této služby a názory hasičů.
Od roku 1978 zahynulo ve Velké Británii 44 hasičů.
V závěru zprávy jsou uvedena souhrnná zjištění a doporučení.
Pro překlad byla vybrána kapitola Názory hasičů.

Názory hasičů

Důkaz zhoršování bezpečnosti během minulých pěti let po modernizaci přichází také z dalšího směrodatného zdroje a to jmenovitě od samotných hasičů. V srpnu 2008 požádal FBU organizaci YouGov, aby udělala průzkum mínění členů FBU (mezi odborově organizovanými hasiči), týkající se bezpečnosti a souvisejících okolností.
Přibližně 2000 zaměstnanců se vyjádřilo k této problematice a výsledky potvrzují vážnost těchto otázek, které už byly zdůrazněny ve zprávách OASD a ve vyšetřovacích zprávách.

Adekvátnost výcviku a školení

Hasiči dostali přímé otázky a měli zhodnotit přiměřenost svého výcviku během posledních 12 měsíců. Většina (53 %) řekla, že výcvik byl méně než odpovídající. Více hasičů na plný pracovní úvazek (59 %) uvedlo, že výcvik není adekvátní a většina smluvních hasičů (51 %), majících jiné hlavní povolání uvedla, že nejsou s výcvikem spokojení. Hasiči s praxí kratší než 5 let v tomto povolání byla významně spokojenější s praktickým výcvikem než ti, kteří toto povolání vykonávali už 11-15 let.
Výrazné rozdíly byly mezi regiony. Mezi regiony, kde hasiči považovali výcvik za méně než odpovídající, patří Vales (59 %) West Midlands (57 %), Londýn (56 %), Skotsko a Severozápad v obou případech (55 %). Při srovnání to bylo (32 %) v Severním Irsku a v oblasti Humberside (34 %).

Více než jedna třetina dotázaného hasičského personálu (34 %) uvedla, že jejich výcvik neodpovídal vyhodnocení rostoucího nebezpečí v minulých 12 měsících.
Větší část hasičů na plný pracovní úvazek (38 %) řekla, že neměli tento výcvik.
Asi 14 % řeklo, že prošli speciálním výcvikem, který odpovídal vyhodnocení rostoucího nebezpečí, i když jeden z pěti (18 %) uvedl, že byli školení s využitím DVD. Nejhoršími regiony s ohledem na výcvik a při posouzení rostoucího nebezpečí byly North West (49 %), North East (43 %) a West Midlands (41 %).

Většina hasičů (52 %) měla půldenní nebo kratší výcvik s ohledem na odhad rostoucího nebezpečí a pouze čtvrtina (24 %) absolvovala více než jeden den odpovídajícího výcviku.

Školení a výcvik používání dýchacích přístrojů

Hasiči byli dotázáni, jestli prošli speciálním výcvikem pro používání dýchacích přístrojů. Celkem pouze třetina (35 %) řekla, že ano. Nějakých 13 % řeklo, že neměli v průběhu minulých 12 měsíců žádný výcvik na používání dýchacích přístrojů, i když někteří z nich byli důstojníci. Region s nejvyšším počtem těch, kteří neprošli žádným výcvikem na používání dýchacích přístrojů v minulém roce, byl v Severním Irsku, kde více než 21 % hasičů řeklo, že výcvik neabsolvovali.

Víc než třetina uvedla, že jejich výcvik na používání dýchacích přístrojů trval jeden den nebo méně, kdežto méně než 40 % abslovovalo výcvik, který trval déle než dva dny.

Opakovaný výcvik s dýchacími přístroji byl také důvodem k obavám. Téměř čtvrtina (24 %) dotázaných řekla, že v minulých 12 měsících neměla žádný výcvik s dýchacím přístrojem a téměř jedna třetina (32 %) hasičů v Londýně a 29 % v Severním Irsku na výcviku chyběla nebo tomu nevěnovala pozornost. Asi 14 % těch, kteří výcvik s dýchacími přístroji absolvovali, řeklo, že pouze sledovali DVD.

Praktický výcvik v podmínkách reálného požáru a jak se chovat v takových situacích

Podobný obrázek průzkum přinesl u praktického výcviku v podmínkách reálného požáru a nácviku jak se chovat v takových situacích. Víc než třetina (36 %) řekla, že v předešlých 12 měsících takový vycvik neabsolvovala a téměř dva z pěti (39 %) profesionálních hasičů to označili za znepokojující.

Více než polovina hasičů v Severním Irsku (53 %) řekla, že neprošli v posledních 12 měsících výcvikem, jak se chovat v podmínkách skutečného požáru. A skoro polovina hasičů ve východní Anglii (47 %), Walesu (46 %) a na severozápadě (45 %) také uvedla, že tento výcvik během této doby neabsolvovali.

Vážné znepokojení a obavy se týkaly také délky tohoto výcviku. Víc než třetina (36 %) hasičů se zúčastnila tohoto výcviku necelé 4 hodiny a většina ho dělala jeden den nebo kratší dobu. Méně než 10 % abslovovalo tento druh výcviku tři nebo více dnů. Mezi regiony, kde hasiči dostali skoro polovinu dne na opakovaný výcvik s dýchacími přístroji a školení v podmínkách reálného požáru, patří North West (53 %), Wales (51 %), Yorkshire a Humberside (44 %) a východ Anglie (44 %).

Spornou otázkou byla také kvalita takového školení a výcviku. Přestože jedna třetina (34 %) prošla speciálním školením a výcvikem jak se chovat v podmínkách reálného požáru, 14 % hasičů ho absolvovalo sledováním DVD, zatímco jen jeden z devíti (11 %) spoléhal na základní výcvik.

Když byli hasiči dotázáni, jestli neodpovídající nebo nepřiměřený výcvik a školení ohrožuje jejich bezpečnost, čtyři pětiny (80 %) hasičů vyslovilo názor, že je to do určité míry ohrožuje, zatímco víc než jedna třetina (37 %) byla silně přesvědčená, že je nedostatečným školením a výcvikem ohrožena. Přibližně 44 % profesionálních hasičů výslovně souhlasilo s tím, že nedostatečné školení a výcvik jsou pro jejich bezpečnost hrozbou.
 

 

 

 

 

 

Přeložil Milan Skalník
 

 

 


 

Naši partneři

Menu