PSI World News - listopad 2008 I. část
Prosíme, abyste nevraceli čas!Před hlasováním 17. prosince bude Evropský parlament debatovat 16. prosince o Směrnici o pracovní době. Toto hlasování by mohlo ...
Prosíme, abyste nevraceli čas!
Před hlasováním 17. prosince bude Evropský parlament debatovat 16. prosince o Směrnici o pracovní době. Toto hlasování by mohlo ohlásit první krok zpět v sociální politice v historii Evropské unie a vymazat několik dekád pokroku při zajišťování spravedlivé pracovní doby pro evropské zaměstance. Ja čas se zmobilizovat a zajistit, aby si členové Evropského parlamentu a Rada ministrů uvědomili, že pro pracující ve veřejném sektoru se jedná o otázku životní důležitosti.
Sloučení EPSU-PSI
Řídící komise PSI na svém zasedání v Ženevě 17.-18. listopadu 2008 jednohlasně doporučila, aby Výkonný výbor PSI schválil text revidované Dohody o spolupráci mezi PSI a EPSU. Po zasedání Výkonného výboru a přijetí nové ústavy na kongresu EPSU, bude-li text schválen, vejde tato dohoda v platnost od 1. ledna 2010. PSI vítá vytvoření jednotné struktury, která položí základy pro pevnější vztahy mezi PSI a EPSU. Revidovaná dohoda o spolupráci mezi PSI a EPSU souhlasí se sloučením EPSU a PSI v Evropě do jedné federace známé jako Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU). Dohodu je možné najít na webové stránce PSI na adrese www.world-psi.org/europe.
Výzva k zaslání příběhů o úspěšnosti PSI!
Prosíme, abyste nám poslali vaše úspěšné příběhy o PSI! Je to součástí organizačního přezkoumání a velice rádi bychom se dozvěděli od všech poboček PSI a jejich členů o těchto příbězích, abychom je mohli sdílet.
Ekvádor: Odborové svazy ve veřejném sektoru čelí likvidaci
Pobočky PSI v Ekvádoru nám daly výstražný signál, že vláda se zabývá v současné době jednostrannou revizí kolektivních dohod a procesem kolektivního vyjednávání a vydala k tomu několik nařízení a výnosů. Vypadá to tak, že ve veřejném sektoru bude zavedena jednotná platová stupnice a všechny doplňkové benefity (vládou popisované jako „hýření nebo privilegia“), které by zvýšily plat zaměstnance nad nové platové limity, budou zrušeny. Tyto doplňkové benefity zahrnují důchodové výhody, podpory při úmrtí a další podpory převoditelné na rodinu zaměstance, prémie, placené volno, přesčasy, odstupné a finanční kompenzace, finanční příspěvky na činnost odborů, kompenzace při změně zaměstnavatele (tzn. když je veřejná entita zprivatizována) atd. Vláda si také udělila pravomoc prohlásit ostatní strany kolektivních dohod za nelegitimní a jinak revidovat dohody o kolektivním vyjednávání, pokud to považuje za vhodné. V tomto ohledu se také odebírá právo odborům na legální odvolání prostřednictvím domácích soudů. Zaměstnanci budou mít jednoduše pouze právo vyjádřit „názory, stanoviska a konstruktivní kritiku“.
A dále bude od ledna 2009 zrušen příspěvek zaměstanavatele ve veřejném sektoru do penzijních fondů. Vláda také revokuje dohodu o pracovní době, podle které byl pracovní den zdravotních sester limitován šestihodinovým pracovním dnem.
PSI a koalice jejích poboček předloží stížnost Mezinárodní organizace práce a požádá, aby byl tento případ projednán jako naléhavý.
Tvrdá masivní opatření proti migrujícím pracujícím v Koreji
Podle Odborového svazu migrujících pracujících (MTU), bylo v Koreji během razie, kterou provedlo Ministerstvo spravedlnosti a policejní síly 12. listopadu, uvězněno více než 100 migrujících pracujících. Toto byl jeden z mnoha úředních postupů řízených vládou, aby se nastavily přísnější kontroly proti migrujícím pracujícím. Během této razie úředníci a policie neprováděli řádnou identifikaci, uchýlili se k verbálním urážkám a hrubému fyzickému zacházení a použili nepřiměřenou sílu včetně pout na rukou, nezákonného násilného vniknutí do obydlí a továren a rasově cíleného zaměření se na migrující pracující, aniž by kontrolovali jejich pasy nebo víza. Několik migrantů bylo zraněno a v důsledku této události zůstalo mnoho migrantů, jak těch kteří dokumenty měli, tak i těch kteří je neměli, ve strachu o svoji bezpečnost. MTU žádá naléhavě vládu, aby ihned propustila zadržené a omluvila se za jejich nezákonné zadržení a porušení lidských práv.
Útok na důchody: PSI plánuje protiúder
PSI uspořádalo 24.-25. listopadu v Ženevě Fórum o důchodech. Ve stínu globální finanční krize se zde shromáždilo přibližně 80 účastníků, kteří zastupovali pobočky 40 zemí. Vyměnili si názory na svoje strategie a jak zvítězit při ochraně a posílení penzí. Předsedající PSSG Larry Brown z Kanady představil hlavního řečníka Richarda Minnse z Velké Británie a Argentiny, který zdůraznil, že útoky na důchody ve veřejném sektoru nezačaly s finanční krizí, ale byli to neoliberálové, kteří už léta potlačují sociální zabezpečení a často se to spojuje s nutností zajistit vojenské výdaje.
Pierre Habbard z TUAC-OECD soustředil pozornost na otázku pokračujícího tlaku OECD a IFI zprivatizovat penzijní plány, změnit je z definovaných benefičních plánů na definované příspěvkové plány. Vezme-li se v úvahu obrovský pokles hodnoty mnoha důchodových investic poslední doby (největší americký důchodový fond CALPERS dostal obrovský úder 20%), tak je ohroženo důchodové zabezpečení mnoha pracujících na celém světě.
Delegáti také slyšeli jakým konkrétním problémům čelí ženy a migrující pracující, kterým je ve všech ohledech upírána jakákoli ochrana důchodu. Delegáti se dohodli na uceleném souboru doporučení pro vedení PSI na národní a celosvětové úrovni.
Pro OSH přeložil Milan Skalník