OSH | Odborový svaz hasičů

Poselství generální sekretářky evropské konfederace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) na konci roku všem pobočkám

Všem pobočkám EPSU    Vždy je nejlepší končit rok v kladném tónu. A konec roku 2008 nás nezklamal. ...

Všem pobočkám EPSU

    Vždy je nejlepší končit rok v kladném tónu. A konec roku 2008 nás nezklamal. Vítězství tohoto týdne (Evropský parlament velkou většinou schválil směrnici o pracovní době – spravedlivý výpočet pracovního týdne; uznání času jako pracovní doby, kdy je zaměstnanec povolán do práce ; trvalá výjimka z práva Evropské unie pro členský stát např. opt-outy Dánska, Velké Británie a Švédska pro zavedení Eura) nám umožní zahájit naše prázdniny s hrdě zdviženou hlavou. Můžeme stále zachovávat pevné principy sociální Evropy.

Je to pro nás velké poučení pro rok 2009. Výzvy evropských voleb – směrnice o zdraví, finanční krize, energetická politika a definice veřejných služeb na úrovni Evropské unie, s tím vším se musíme vypořádat. Tento týden jsme ukázali, že při správné koordinaci, správné výzvě (pozn. překl. výzva EPSU adresovaná Evropskému parlamentu, aby se nevracel zpět v čase) a správných spojencích a při silném nasazení můžeme nejlépe čelit těmto výzvám.

Je celá řada lidí, kterým by se mělo poděkovat za jejich práci pro dosažení výsledku tohoto týdne, týkajícího se pracovní doby. Už jsme poděkovali evropskému zmocněnci socialistů v Evropském parlamentu Alejandro Cercasovi, ale také bychom si měli všimnout výborné práce ETUC a jmenovitě sekretářky konfederace Catelene Passchier (byla zvolena do této funkce v Praze v květnu 2003 na kongresu ETUC a znovuzvolena v roce 2007, která během posledních tří let neúnavně pracovala, aby si byl Evropský parlament plně vědom důležitosti směrnice o pracovní době pro evropské pracující. Nebyl to snadný úkol a je to Catelene, které je třeba pogratulovat a poděkovat za její houževnatost a přijatý závazek.

Rovněž tak je významná vaše práce, poboček, které se postaraly o to, že se tato otázka stala živou v národním kontextu. Německo, Rakousko, Belgie a Francie jsou jen některé příklady, ale velké úsilí bylo vyvinuto také ve Španělsku, České republice, Rumunsku, Nizozemsku a Lucembursku. Naši kolegové ve Velké Británii se postarali o to, aby 14 z 19 labouristických členů Evropského parlamentu hlasovalo proti své vlastní vládě a ve prospěch silné směrnice o pracovní době.

Výsledek v Evropském parlamentu týkající se pracovní doby je velice povzbudivý, ale musíme se teď postarat o to, aby toto rohodnutí respektovala Rada ministrů. Hlavně proto, že toto rozhodnutí je tak jasné, transparentní a co je nejdůležitější, tak výrazně demokratické.

Tak vám tedy přeji velice klidný a pokojný konec roku a těším se, že se sejdeme osvěžení a připravení pokračovat v naší bitvě za silné veřejné služby v celé Evropské unii v roce 2009.

Carola Fischbach-Pyttel

přeložil Milan Skalník

 


 

Naši partneři

Menu