Onemocnění srdce souvisí s prací
Rozsáhlá studie, sledující 300 amerických hasičů ve věku 40 let a starší, odhalila zarážející čísla týkající se onemocnění srdce ...
Rozsáhlá studie, sledující 300 amerických hasičů ve věku 40 let a starší, odhalila zarážející čísla týkající se onemocnění srdce hasičů – a obsahuje některá přísná varování.
Tato první studie na světě sledující nebezpečí náhlého úmrtí nebo další významné srdeční příhody u výjezdových hasičů zjistila, že jedna třetina hasičů měla chorobu srdce nesouvisející s tradičními rizikovými faktory jako je vysoký cholesterol. Vedoucí studie, Dr Robert Superko prohlásil: „Výsledky jsou ohromující a ukazují na pracovní povinnosti služby a prostředí jako rozhodující činitele u předčasného úmrtí těch, kteří v naší zemi vyjíždí jako první k zásahům.“
Pracovní stres = vysoké nebezpečí
Ví se, že hasiči jsou vystaveni 300% riziku onemocnění srdce ve srovnání s ostatními skupinami populace. Stres, psychologické zatížení související se zaměstnáním, stravování, cvičení, vrozené osobnostní základy a genetická predispozice k onemocnění srdce jsou možné faktory vyvolávající vysoké nebezpečí srdeční choroby u výjezdových hasičů.
Výzkum sponzorovala FEMA (The US Federal Emergency Management Agency) a jeho zahájení si vyžádala smrt 53letého Gwinnetta Sountyho (stát Georgia), který zemřel na srdeční zástavu, když hasil požár domu. Byl ve skvělé fyzické kondici a nebyly u něj známy žádné příznaky srdeční vady.
Onemocnění srdce: Epidemie pro hasiče
Doktor Superko, který je uznávaný přední odborník na lipidy, cholesterol a rozvinuté metabolické změny a jejich podíl na onemocnění srdce, provedl se svým týmem vyčerpávající vědecké šetření a vysoce náročné a promyšlené zobrazovací a krevní testy u 300 hasičů v kraji Gwinnett ve státě Georgia. První výjezdoví hasiči byli vybráni pro tuto studii po emotivní zprávě ředitele požární služby Steve Rolandera o náhlém úmrtí jednoho z jeho hasičů, který zemřel na zástavu srdce při hašení požáru domu.
„Představte si, že jste probuzeni z tvrdého spánku hlasitou ječící sirénou několikrát během noci, vyjíždíte při návalu adrenalinu, nesete na zádech desítky kil výzbroje a setkáváte se každý den s lidmi, kteří prožívají nejhorší možné chvíle svého života a můžete začít chápat tuto daň, kterou platí výjezdoví hasiči,“ říká doktor Superko. „A posuďte ten emoční a psychologický stres, jakému čelí každý den, když vyjíždí k těm nejbrutálnějším situacím od vražd po vraky aut a úmrtí. A nakonec, ti kteří slouží v prvním výjezdu, mají už tak nastavenou mysl a přejí si pomáhat lidem. Zcela určitě vnáší kompetitivní povahu tomuto povolání, ale také v sobě nesou hlubokou touhu pomoci a udělat to nejlepší pro ostatní. Toto všechno vytváří prostředí, které je uvádí do zvýšeného nebezpečí onemocnění srdce.“
„V mém sboru to nebyl první hasič, který zemřel, ale já jsem chtěl něco udělat, aby to bylo jedno z posledních úmrtí“ prohlásil ředitel Rolander. „Tento muž měl 53 let, byl ve skvělé fyzické kondici a nebyly u něj známy žádné příznaky onemocnění srdce. Ztratili jsme také několik čerstvě pezionovaných hasičů, kteří zemřeli na zástavu srdce. Musí být způsob, jak to zastavit.“
V průběhu jednoho roku prošli dobrovolníci pro studii komplexním genetickým sledováním více než jednoho milionu genů včetně nově identifikovaného KIF6 (gen reagující na podněty) a 9p21 (gen infarktu myokardu) rozvinutý fenotyp (krev) a zobrazovacími analýzami, přezkoumáním stravy a vyhodnocením tělesného cvičení. Výsledky s výkladem byly předloženy skupinám a následovaly individuální konzultace. Tento rok se očekávají kompletní statistické a vyčerpávající genetické výsledky.
Jako odpověď na zvyšující se informovanost o otázkách stravování a cvičení zavedl Hasičský záchranný sbor v Gwinnettu program výcviku na místních požárních stanicích a kraj v současné době hradí hasičům členství ve fitness klubech. Oddělení pro vzdělávání také školí hasiče v otázkách řádné stravy a výživy. A konečně po létech byly změněny tradiční poplachy na požárních stanicích a nahrazeny jemnějšími poplachy a dokonce hlasem pronášenou pobídkou, aby byli hasiči prvního výjezdu probuzeni.
Výsledkem této studie je také program dvouměsíčního sledování všech hasičů, policistů a posádek lékařských pohotovostních služeb na prvním výjezdu, který zavedla nemocnice (Saint Joseph´s Hospital) a pracovní tým doktora Superka v Atlantě bez ohledu na věk, aby jim poskytla základní a pokročilé diagnostické testy za ceny dostupné pro hasiče. Někteří lékaři nabízí svoje služby bezplatně.
Ředitel Rolander říká: „S předčasným úmrtím našich lidí v prvním výjezdu se v každé společnosti pojí obrovské finanční náklady, protože ztrácíme muže a ženy ve věku 30, 40 a 50 let, kteří jsou naší první linií obrany, ale kteří nežijí příliš dlouho, aby mohli vykonávat svoje povolání. Na základě výsledků této studie můžeme zavést v celé zemi programy, které zachrání životy.“
Tato zjištění zvýší v celé zemi tlak na vyšetřování a testy hasičů.
Očekává se, že finální výsledky budou prezentovány a posouzeny na výročním setkání Americké kardiologické asociace.
Překlad Milan Skalník