Odborový svaz hasičů Velké Británie je přesvědčen, že normální důchodový věk by měl být pro všechny hasiče 55 let
Odchod do důchodu v 55
Nebyly předloženy žádné důkazy, aby normální důchodový věk hasičů byl 60 let
Použití dýchacího přístroje může způsobit až 20% snížení maximálního výkonu
Odborový svaz hasičů Velké Británie je přesvědčen, že normální důchodový věk by měl být pro všechny hasiče 55 let s možností odejít za určitých okolností do předčasného důchodu. Běžný důchodový věk je podle platného Důchodového hasičského penzijního plánu (FPS – Firefighter´s Pension Scheme) 55 let, ale v Novém důchodovém hasičském penzijním plánu (NFPS) to je 60 let.
Huttonova zpráva konstatuje, (pozn. překladatele – Mr Hutton byl v červnu 2010 pověřen premiérem Cameronem a britským ministrem financí, aby připravil doporučení týkající se spravedlivého poměru platů ve veřejném sektoru, a aby porovnal nerovnosti mezi nejnižšími a nejvyššími příjmy v organizacích veřejného sektoru)
že vláda by měla „posoudit“ stanovení 60ti let jako nového běžného důchodového věku pro všechny hasiče od roku 2015.
Když byl představen NFPS- Nový důchodový hasičský penzijní plán, nebyl předložen žádný materiál nebo doklady hovořící pro obvyklý důchodový věk 60 let.
Huttonova komise nepředložila žádný důkaz pro tento požadavek ani pro prodloužení uvedeného věku. Faktem je, že dříve provedený výzkum doporučoval, že 55 let je odpovídající normální důchodový věk.
Výzkum
Nejpodrobnějším dostupným důkazovým materiálem a doklady zabývajícími se důchodovým věkem hasičů zůstává zpráva Michaela Haismana - Age Limit for Serving Firefighters - Věkové omezení pro výjezdové hasiče, zpracovaná pro Ministerstvo vnitra v roce 1966.
Po rozsáhlém průzkumu a studiu dostupné literatury, která zahrnovala mnoho zemí, autor doporučil, „aby byl zachován stávající věkový limit 55 let“.
Haisman výslovně odmítl zvýšení limitu důchodového věku nad 55 let, protože výsledkem by bylo snížení počtu hasičů schopných splnit požadavky fyzické způsobilosti.
A učinil závěr: „Proto zde není žádný důvod, aby tato hranice byla zvýšena“.
Fyzická způsobilost
Haisman prokázal, „že požadavky na fyzickou způsobilost pro výkon práce hasiče mohou být velice náročné; taková těžká práce jako je výstup po schodech při zátěži těžkým vybavením je mnohem extrémnější a náročnější při používání dýchacího přístroje, a ještě navíc, když má hasič na sobě těžké a pohyb omezující ochranné oblečení“.
Je zde „všeobecný souhlas s tím, že mají-li být splněny takové nároky, žádá se po hasičích, aby měli vysoké hranice anaerobní kapacity, sílu a odpovídající vysokou úroveň anaerobní způsobilosti“.
Zpráva varovala před „jednoduchými odpověďmi týkajícími se věku odchodu do důchodu, které nejsou možné kvůli variabilitě fyzické způsobilosti v rámci kteréhokoli pohlaví a jakéhokoli stáří“.
A navíc jsou zde ohledně variability vzájemně se ovlivňující vazby s takovými faktory jako je výcvik, který má za cíl zlepšit nebo zachovat fyzickou zdatnost a způsobilost, a také účinky nadměrného tělesného tuku, který souvisí s aerobickou zdatností“.
Rizika
Také je zde velká řada variací rizik rozvoje koronárních onemocnění srdce (CHD – coronary heart desease), vyčerpanosti při přehřátí, dýchací potíže, nemoci svalů a poruchy páteře v důsledku celé řady a velkého rozsahu působících faktorů. Mezi ně patří návykové kouření, stavba těla a vrozená tělesná aktivita.
Zpráva nicméně zjistila, „že obecně se nebezpečí koronárních onemocnění srdce zvýší ve věku od 50 do 60 let a funkce plic bude klesat po celé toto desetileté období“.
Přibližně po dosažení věku 30 let „se sníží množství tělesné hmoty v důsledku snížené hmoty svalů a kostí. Ztráta svaloviny souvisí se ztrátou síly, která byla dříve popsána. Ztráta kostní hmoty ve věku 65 let může být 10% u mužů a 20% u žen. Do určité míry je možné zpozdit tyto změny cvičením.
Toto zaměstnání
Hasiči pracují v různých prostředích a podmínkách a tím jsou jedineční v mnoha ohledech. Prostředí kde pracují, byla už mnohokrát označena jako „nejextrémnější u nevojenských profesí a zrovna tak i situace, do kterých se dostávají“. Hasiči nemohou ovlivnit skutečné podmínky a požadavky práce a prostředí, ale „musí pracovat v neustále se měnících nebezpečných podmínkách.
Je zde dán podnět, že jakákoli hasičská činnost by se měla považovat za „nezvykle stresující“.
Haismanova zpráva to shrnula: „Je jasné, že po 55ti letech věku nebude stále se zvyšující počet hasičů schopen vykonávat celou řadu povinností.“ A dále Haisman tvrdil, že by se „mělo uvažovat o zachování věku 55 let“. Tato volba má svoje přednosti. Nejvýznamnější je, že by to fungovalo, a je to v souladu s většinou srovnatelných organizací v UK a v některých zemích Evropy.
Z časopisu Odborového svazu hasičů Velké Británie - FireFighter
pro OSH vybral
a přeložil Milan Skalník