Odborový svaz hasičů důrazně vyzývá bosy Londýnské hasičské brigády, aby věnovali větší pozornost bezpečnosti svých hasičů.
Londýn srpen 2011 Odborový svaz hasičů - FBU Přestaňte riskovat životy hasičů, říká FBU Odborový svaz hasičů důrazně vyzývá bosy Londýnské hasičské brigády, aby věnovali větší pozornost bezpečnosti svých hasičů. Stalo se to, když usvědčující zpráva Státní výkonné rady pro zdraví a bezpečnost (HSE) zjistila několik selhání.
Zpráva HSE sledovala procvičení určitých oblastí se zaměřením na ty okruhy bezpečnosti, které souvisely a vynořily se po úmrtí dvou londýnských hasičů – Billa Fausta a Adama Meere – při požáru v Bethnal Green v roce 2004. Zatímco v některých oblastech bylo zaznamenáno zlepšení, v jiných to zatím poučení a zlepšení nepřineslo.
Zpráva, kterou zveřejnil Odborový svaz hasičů, poukazuje na třináct oblastí, ve kterých by mělo dojít ke zlepšení, včetně nutnosti lepšího výcviku v používání dýchacího přístroje. HSE řekla Londýnské hasičské brigádě, aby přišla s akčním plánem a zaměřila se na tyto nedostatky.
Klíčové body ze zprávy zahrnují:
· Rozšířený pohled hasičů, že výcvik klíčových dovedností hašení požáru ustoupil do pozadí kvůli „komunitní práci“;
· Vážné obavy týkající se kvality a frekvence výcviku v „oblasti zahrnující největší nebezpečí“ a to je používání dýchacího přístroje při hašení požárů;
· Požadavky hasičů, aby výcvik byl lepší, zůstávaly bez povšimnutí a rozhodující vedoucí činitelé je často ignorovali;
· Důstojníci, od kterých se očekává vedení výcviku, si často stěžují, že oni sami nebyli dostatečně vycvičeni;
· Nedostatečné možnosti pro „výcvik za podmínek skutečného požáru“, které by simulovaly scénáře skutečného hašení požáru.
Gordon Fielden, regionální koordinátor FBU pro zdraví a bezpečnost, řekl: „Tato velice zneklidňující zpráva vypovídá o tom, že Londýnská hasičská brigáda musí dělat mnohem víc, aby chránila svoje hasiče před nebezpečím v práci.
„Konkrétně jsme zděšení z tak velkého množství obav, které HSE přinesla ve své zprávě, a které se týkají nedostatečnosti výcviku s dýchacími přístroji. Toto je ta nejkritičtější součást práce hasiče a právě ta může rozhodovat o ztracených nebo zachráněných životech.
„Londýnská hasičská brigáda očekává od svých hasičů, že při záchraně druhých nasadí svůj vlastní život. To nejmenší, co pro to může udělat je, že jim poskytne ten nejlepší výcvik pro jejich práci. Ale selhává a výsledkem tohoto selhávání je, že by mohly být ztraceny další životy.
„Už dlouho tvrdíme, že výcvik klíčových dovedností při hašení požárů je zasvěcením pro širší práci v komunitě. Komunitní práce má svoje místo, ale pro brigádu je špatné a nebezpečné, jestliže základní výcvik není prioritou.
„Před tímto stavem se brigáda sama prověřila v některých z těchto oblastí a nepřekvapuje, že tyto prověrky přinesly vlastní zářivé závěry a přemíru gratulací. Ale musela to být teprve nezávislá autorita, aby ukázala, že tyto prověrky byly pouhým trapným předstíráním.
Teď byl brigádě předán akční plán jejich selhání. Představený této požární profesní autority, člen městské rady Brian Coleman, byl v minulosti velice rychlý, aby se mohl koupat v záři získaných úspěchů. Teď je nutné, aby přiznal odpovědnost za tato vážná pochybení.
„Přehnali to také ti, kteří agitovali pro rychlé škrty v hasičské službě.
Škrty stojí životy a nemůže být žádný kompromis tam, kde se jedná o ochranu života Londýňanů a samotných hasičů.
„Budeme pozorovat hasičskou brigádu jako jestřáb. Upozornění, že je nutné zlepšení ve třinácti oblastech, je velice vážná věc a udělali by lépe, kdyby začali. Naši členové odvádějí skvělou práci a my nedovolíme, aby byli ohrožováni špatným výcvikem nebo škrtáním nákladů.
Pro OSH
přeložil Milan Skalník