OSH | Odborový svaz hasičů

Ne úsporným opatřením - ano růstu a pracovním příležitostem

Úsporná opatření vystavují Evropu riziku recese a zvýšení nezaměstnanostiÚčet musí zaplatit banky, ne pracující!Finanční krize uvrhla Evropu ...

Úsporná opatření vystavují Evropu riziku recese a zvýšení nezaměstnanosti
Účet musí zaplatit banky, ne pracující!

Finanční krize uvrhla Evropu do nejhorší situace od 30tých let. V Evropě je 23 milonů pracujích a miliony evropských občanů, kteří jsou zranitelní a trpí nejistotou sociálního napětí které roste téměř všude.

V této extrémní situaci jsou jedinou odpovědí evropských vlád úsporná opatření a škrty ve veřejných výdajích, které zase zpětně působí na mechanismy sociálního zabezpečení.

Tyto šokové terapie nás mají vyvést ze stagnace, tato úsporná opatření naopak riskují, že nás zavedou přímo do takové recese jaká zde byla v roce 1931. Budou mít opačný výsledek, než ten očekávaný. Kupní síla se zmenší a vyhlídky na ozdravení zmizí. Úsporná opatření jsou nefér, poněvadž krize opravdu oslabila miliony lidí, kteří si teď budou muset dále utahovat opasky.

Vlády zůstaly k této skutečnosti necitlivé. Ustoupily panice a poddávají se požadavkům trhu. Už podruhé penalizují ty, kteří již zaplatili cenu krize.

Škrty ve veřejných výdajích jsou vzdálené tomu, aby obměkčily trhy. Bude zde nebezpečí, že zabijí slabý růst, který dnes existuje, zatímco stupeň nezaměstnanosti dál poroste.

Když se vyjádříme sociálně, stojí před námi opravdu velice tuhá zima.

Situace je mimořádně vážná a Evropa musí převzít svoji zodpovědnost

Sociální Evropa je pod tlakem a tento tlak se zvýší, jestliže se vlády poženou do unáhlených strategií jak krizi řešit, a které vedou k závážným sociálním důsledkům. Vlády utratily stovky bilionů, aby zachránily banky, ve kterých mají tyto peníze podpořit udržitelný růst a pracovní místa.

Protože toto není naše krize, ETUC jde do útoku za sociálnější a jednotnější Evropu pro její občany. Toto jsou naše požadavky:

1. Dále rozvíjet evropský hospodářský dohled zaváděním nových metod soustřeďováním fondů, konkrétně cestou zdaňování finančních transakcí a prémií, vydáváním Eurodluhopisů a plánováním investiční politiky pro udržitelný růst.

2. Evropská unie se teď musí soustředit na snižování nezaměstnanosti, obzvláště mezi mladými lidmi a to s novým ozdravným plánovaným ekvivalentem 1 % evropského hrubého domácího produktu. Evropa naléhavě potřebuje rozvíjející se dynamické a udržitelné průmyslové strategie založené minimálně na uhelné politice.

3. Zavádět evropský hospodářský dohled chránící zaměstnance a základní veřejné služby a vypořádat se s vyhýbáním se zdanění bohatými a privilegovanými, zrovna tak jako s nepřijatelnými účetními praktikami určitých bank a ratingových agentur jako například Goldman Sachs. Evropská unie musí navrhnout nové způsoby na posílení své fiskální koordinace a zvýšit průhlednost financí.

4. ETUC žádá Evropskou unii, aby zavedla Sociální protokol k zajištění lepší rovnováhy mezi nezávislým trhem a sociálními právy.

5. Urychlit zavádění účinných finančních pravidel, jak v Evropě, tak mezinárodně.

6. Rozvíjet integrovaný evropský politický přístup našich vztahů s novými zeměmi a zlepšit mezinárodní spolupráci.

Je nutné bojovat za sociálnější Evropu, kde sociální rozhovory už nadále nebudou předmětem podle pravidel trhu. Chceme sociální pokrok a říkáme „přestaňte“ se škrty v sociálním zabezpečení a „zastavte“ sociální dumping.

Zaujměte aktivní roli v Den evropské akce ETUC 29. září 2010, kdy proběhne velké shromáždění evropských odborových svazů v Bruselu a buďte aktivní při dalších akcích v každé zemi.

Postavte se proti:

 Úsporným opatřením v Evropě
 Nejistotě s pracovními místy a proti nezaměstnanosti
 Deregulaci pracovních norem a sociálnímu úpadku
 Chudobě a sociálnímu vyloučení.

Bojujte za:

 Přístup k zaměstnání, stabilní pracovní místa a rozvoj vzdělávání pro všechny
 Jistotu slušného platu
 Ochranu a rozvoj kupní síly
 Záruku lepších důchodů
 Respektování a pokrok v sociálních standardech ve všech zemích a za nástroje sociálního dialogu po celé Evropské unii
 Přístup ke kvalitním veřejným a sociálním službám.


Ne, přísně úsporné Evropě!
Ano, Evropě pracovních příležitostí, sociální spravedlnosti a solidarity!

 

přeložil: Milan Skalník
 

Naši partneři

Menu