OSH | Odborový svaz hasičů

28.duben 2010 Mezinárodní vzpomínkový den pracujících Odbory jsou zárukou bezpečnější práce. Odboráři posilují odbory

Dnes, 28. dubna 2010, pod standartou „Odbory jsou zárukou bezpečnější práce“, kterou přijaly Globální odbory, vzpomínáme na naše spolupracovníky, ...

Dnes, 28. dubna 2010, pod standartou „Odbory jsou zárukou bezpečnější práce“, kterou přijaly Globální odbory, vzpomínáme na naše spolupracovníky, kteří přišli o život nebo byli zraněni na pracovišti.

A v této chvíli říká generální sekretář PSI Peter Waldorf: „Musíme se zavázat k tomu, že zdvojnásobíme svoje úsilí, abychom zabránili soustředěnému útoku na veřejné služby na celém světě, což postupně nepříznivě ovlivňuje podmínky zdraví a bezpečnosti v zaměstnání. V jedné zemi po druhé, v provinciích, státech a všude v samosprávných územních celcích jsou ve stínu a pod rouškou ekonomické krize uplatňovány rozpočtové škrty na zredukování státních deficitů.“

Waldorff poukazuje na škrtání pracovních sil, kdy břemeno poskytování podstatných služeb s neodpovídajícími počty zaměstanců padá na ramena zmenšujících se počtů veřejných zaměstanců. Tito zaměstanci čelí delší pracovní době, zvýšené zátěži a stresu. Únava snižuje počet chyb, někdy se závažnými důsledky, konkrétně v sektorech zdravotnictví a komunálních služeb. Na pracovištích pokračuje a vzrůstá násilí frustrovaných občanů, kteří si vylévají svoji zlost na zaměstnancích veřejného sektoru.

Klíčovým prvkem účinné reakce je zvýšit množství odborů, mít aktivní odbory na každém pracovišti a zapojit řadové členy do komplexní politiky BOZP.

PSI začala v roce 2008 ve zdravotnictví, kdy spustila programy za účelem zapojení řadových zaměstanců do participačních procesů, aby se zmapovala nebezpečí na jejich pracovištích, rozvinula prevence, programy ochrany a nápravy, politika jednání s vedením, a aby byly vytvořeny komise pro zdraví a bezpečnost, které by uvedly tyto programy do účinné praxe. Tyto programy jsou navrženy tak, aby zjistily obeznámenost a motivaci zaměstanců, aby se všichni efektivně zaměřili na nebezpečí na pracovišti a získali nové členy a posílili odborové struktury.

Ve veřejném sektoru čelí zdravotníci nebezpečí, že si přivodí chronické nebo velmi závažné nemoci způsobené poraněním od injekčních jehel, vystavením se vlivu patogenů nesených vzduchem nebo nebezpečným chimikáliím, dozorci ve vězení jsou vystaveni násilným napadením, u zaměstanců sanace a svozu odpadů dochází ke zraněním při manipulaci s těžkými předměty, zaměstnanci komunálních služeb jsou vystaveni různým fyzickým rizikům a administrativní zaměstanci trpí opakujícím se poškozením pohybového aparátu nebo v důsledku špatného větrání a osvětlení v místnostech.

Odbory zajišťují bezpečnější práci. Odbory sílí členskou základnou.

Public Services International (PSI) je celosvětová odborová federace, která reprezentuje 20 milionů žen a mužů pracujících ve veřejných službách na celém světě. Sdružuje 693 doborových svazů ve 156 zemích a správních teritoriích. PSI je autonomní orgán, který pracuje společně s federacemi zastřešujícími ostatní sektory pracujících a s Mezinárodní odborovou konfederací (ITUC).
PSI je oficiálně uznávanou nevládní organizací pro veřejný sektor v rámci Mezinárodní organizace práce (MOP - anglicky ILO) a má poradní status u ECOSOC (Ekonomická a sociální rada OSN má 54 členů, kteří jsou voleni na 3 roky, v rámci cirkulace se mění každý rok jedna třetina členů).

PSI má pozorovatelský status u ostatních orgánů jako UNCTAD (Konference OSN o obchodu a rozvoji anglicky United Nations Conference on Trade and Development je jedna z organizací OSN.
UNCTAD Byla ustanovena Valným shromážděním OSN v roce 1963. Řeší otázky hospodářské a obchodní spolupráce. Současný počet členů 191 a její sídlo je ve švýcarské Ženevě.Programy UNCTAD jsou zaměřeny na rozvoj obchodu, obchodní a celní politiku, surovinovou politiku a rozmach rozvojových zemí a jejich ekonomickou integraci.)
PSI má pozorovatelský status také u WTO (World Trade Organization - Světová obchodní organizace je organizace, která zakládá pravidla mezinárodního obchodu prostřednictvím konsenzu mezi jeho členskými státy a řeší mezinárodní obchodní spory mezi členskými státy. Vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT). Sídlem organizace je Ženeva, Švýcarsko. V současné době má WTO 153 členů (1. srpna 2008). Poslední člen, Kapverdy, vstoupil do WTO 23. července 2008. Současným generálním ředitelem WTO je Pascal Lamy.)

Přeložil : Milan Skalník
 

Naši partneři

Menu