OSH | Odborový svaz hasičů

Rozdíl mezi výkonem ekonomiky a mzdou je v Česku nejvyšší v EU

Zatímco hrubý domácí produkt na osobu loni v Česku dosahoval 84 procent průměru EU, mzdy odpovídaly jen 62 procentům unijního průměru. Rozdíl mezi výkonem tuzemské ekonomiky a mzdou zaměstnanců je v České republice nejvyšší v Evropské unii. Dokládá to analýza ekonoma Davida Marka z poradenské společnosti Deloitte. Důvodem jsou vysoké náklady na práci nad rámec vyplácené mzdy, vysoký podíl průmyslu nebo také malá odborová angažovanost ve srovnání se zbytkem Evropy.   Za tak vysoký rozdíl mezi srovnávanými hodnotami mohou podle Marka například celkové náklady na práci. To znamená nejen mzda, ale i sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance musí platit firma. Čím jsou totiž tyto nemzdové náklady vyšší, tím méně firmě zbude na samotné výplaty. "Podíl sociálního pojistného tvoří v Česku 24 procent celkových nákladů práce. Vyšší je jejich podíl jen v Belgii, Francii, Itálii a Estonsku," uvádí Marek. "Dalším důvodem může být nižší podíl zaměstnanců sdružených v odborových organizacích," říká Marek. Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku do odborů zapojeno jen 13,4 procenta zaměstnanců, zatímco v Německu je to 17,9 procenta a v Rakousku 27,4 procenta. "V Belgii ale již 55 procent a v Dánsku, Švédsku a Finsku dokonce přes 67 procent," dodává ekonom. HDP na hlavu v Česku v loňském roce činil 84 procent unijního průměru, zatímco měsíční mzda před srážkami dosahovala jen 62 procent průměru EU. Rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami tedy představuje 22 procentních bodů, což je největší rozdíl v Evropské unii. Na to, aby se zvýšily mzdy, tlačí v Česku právě odboráři. V polovině září uspořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) manifestační mítink nazvaný Konec levné práce. Hlavním cílem bylo motivovat odboráře ve firmách, aby se při kolektivním vyjednávání nebáli říct si o vyšší výplatu, protože současné mzdy neodpovídají růstu české ekonomiky. "Bohužel nás to nepřekvapuje," říká šéf ČMKOS Josef Středula k Markovým číslům. "Potvrzují, že mzdy jsou v Česku skutečně pod průměrem. Na vyšší mzdy jsme si přitom dávno vydělali," dodává. Druhý největší nepoměr mezi tím, co zaměstnanci vyprodukují a co skutečně dostanou, panuje ve Švédsku - zde jsou ovšem obě hodnoty nad průměrem EU. HDP na hlavu se tu pohybuje na 124 procentech průměru unie a měsíční mzda před srážkami na 107 procentech. Zdroj: http://Deloitte vbo kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Zatímco hrubý domácí produkt na osobu loni v Česku dosahoval 84 procent průměru EU, mzdy odpovídaly jen 62 procentům unijního průměru. Rozdíl mezi výkonem tuzemské ekonomiky a mzdou zaměstnanců je v České republice nejvyšší v Evropské unii. Dokládá to analýza ekonoma Davida Marka z poradenské společnosti Deloitte. Důvodem jsou vysoké náklady na práci nad rámec vyplácené mzdy, vysoký podíl průmyslu nebo také malá odborová angažovanost ve srovnání se zbytkem Evropy.

 

Za tak vysoký rozdíl mezi srovnávanými hodnotami mohou podle Marka například celkové náklady na práci. To znamená nejen mzda, ale i sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance musí platit firma. Čím jsou totiž tyto nemzdové náklady vyšší, tím méně firmě zbude na samotné výplaty. "Podíl sociálního pojistného tvoří v Česku 24 procent celkových nákladů práce. Vyšší je jejich podíl jen v Belgii, Francii, Itálii a Estonsku," uvádí Marek. "Dalším důvodem může být nižší podíl zaměstnanců sdružených v odborových organizacích," říká Marek. Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku do odborů zapojeno jen 13,4 procenta zaměstnanců, zatímco v Německu je to 17,9 procenta a v Rakousku 27,4 procenta. "V Belgii ale již 55 procent a v Dánsku, Švédsku a Finsku dokonce přes 67 procent," dodává ekonom. HDP na hlavu v Česku v loňském roce činil 84 procent unijního průměru, zatímco měsíční mzda před srážkami dosahovala jen 62 procent průměru EU. Rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami tedy představuje 22 procentních bodů, což je největší rozdíl v Evropské unii.

Na to, aby se zvýšily mzdy, tlačí v Česku právě odboráři. V polovině září uspořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) manifestační mítink nazvaný Konec levné práce. Hlavním cílem bylo motivovat odboráře ve firmách, aby se při kolektivním vyjednávání nebáli říct si o vyšší výplatu, protože současné mzdy neodpovídají růstu české ekonomiky. "Bohužel nás to nepřekvapuje," říká šéf ČMKOS Josef Středula k Markovým číslům. "Potvrzují, že mzdy jsou v Česku skutečně pod průměrem. Na vyšší mzdy jsme si přitom dávno vydělali," dodává.

Druhý největší nepoměr mezi tím, co zaměstnanci vyprodukují a co skutečně dostanou, panuje ve Švédsku - zde jsou ovšem obě hodnoty nad průměrem EU. HDP na hlavu se tu pohybuje na 124 procentech průměru unie a měsíční mzda před srážkami na 107 procentech.

Zdroj: http://Deloitte

vbo
kategorie: Aktuálně, esondy.cz

Fotogalerie: Rozdíl mezi výkonem ekonomiky a mzdou je v Česku nejvyšší v EU

Naši partneři

Menu