Postupná integrace do jednoho úřadu ANO, spojení daní a odvodů do superdaně NE
TISKOVÁ ZPRÁVA (Praha, 3. dubna 2008) ČSSD je připravena vést diskusi o postupné a promyšlené integraci činností spojených s výběrem daní a ...
TISKOVÁ ZPRÁVA
(Praha, 3. dubna 2008) ČSSD je připravena vést diskusi o postupné a promyšlené integraci činností spojených s výběrem daní a odvodů do jedné instituce. Cílem takové integrace musí být primárně zvýšení efektivity výběru daní a odvodů, lepší schopnost státu čelit daňovým únikům a zlepšení služeb pro poplatníky. Není to nic nového, na toto téma byly provedeny první úvahy již za vlád, vedených ČSSD.
Vždy jsem podporoval kroky vedoucí ke zvýšení efektivity státní správy. Ve funkci ministra financí jsem prosadil zrušení Fondu národního majetku, České konsolidační agentury a integraci Komise pro cenné papíry do ČNB. Na ministerstvu financí jsem prosadil externí audit, který snížil počet zaměstnanců o 17%.
Je zřejmé, že vážně míněná integrace nemůže být završena do konce současného volebního období a realizace tohoto plánu tak přesáhne i do příštího funkčního období po roce 2010. ČSSD vyzývá ministra financí, aby zřídil pracovní skupinu, složenou ze zástupců všech politických stran zastoupených v PS, která by se pokusila dosáhnout široké dohody o podobě integrovaného správce daní a odvodů. Takový postup sníží riziko nákladných změn po příštích volbách.
Za užitečné pokládáme zahrnout do úvah o integraci výběru daní a odvodů také zdravotní pojištění.
ČSSD současně důrazně upozorňuje na to, že integrace nesmí v žádném případě oslabit schopnost státu vybírat daně. Nesmí dojít k chaosu a odchodu kvalifikovaných pracovníků celní a daňové správy. Je proto nutné vést důkladný dialog s odbory a získat pro nový model i zaměstnance stávajících odpovědných složek státní správy. To si nepochybně vyžádá i zlepšení odměňování těch, kdo jsou za výběr daní a pojistného odpovědní.
ČSSD si váží úspěchů, kterých dosáhla Celní správa při výběru spotřební daně a domnívá se, že by výběr této daně měla mít i nadále v rámci integrovaného subjektu na starosti jeho celní složka. Počty celníků není nutné ani užitečné snižovat v rozsahu, s nímž ještě nedávno lehkomyslně kalkulovalo ministerstvo financí.
Vlády vedené ČSSD se zásadním způsobem podílely na snaze nahradit stávající zákon o správě daní a poplatků novým moderním Daňovým řádem. ČSSD je proto připravena jednat se stranami vládní koalice o jeho přijetí.
ČSSD ale zásadně nesouhlasí se záměrem ministra financí zahrnout sociální, popřípadě zdravotní pojištění do jedné „ superdaně“ z příjmů. Z hlediska transparentnosti veřejných rozpočtů by to byl krok zpět, návrat do systému před rokem 1989.
ČSSD trvá na zachování samostatných veřejně spravovaných pojistných systémů, jež mají pojištěncům sloužit pro případ stáří, invalidity či nemoci. Zamýšlená „superdaň“ by ohrozila stávající účelovost sociálního pojištění a garanci dostatku prostředků pro průběžný pilíř důchodového systému.
ČSSD nesouhlasí s nespravedlivým systémem jedné sazby z tzv. superhrubé mzdy a předpokládá, že v případě volebního úspěchu tento systém zruší a obnoví daňovou progresi.
Pokud jde o rušení daňově uznatelných nákladů v novém zákoně o dani z příjmů, ČSSD pokládá za důležitý konsensus o rozsahu daňových úlev, jenž by měl být nejprve dosažen na úrovni odborů a zaměstnavatelů. ČSSD nebude souhlasit s tím, aby byla například ukončena daňová podpora stravování zaměstnanců, podpora dárců, neziskových organizací, důchodového připojištění či podpora produktů, spojených s pořízením vlastnického bydlení.
Bohuslav Sobotka
stínový ministr financí za ČSSD