Jaromír Gajdáček v Interview Daniely Drtinové
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR a generální ředitel největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jaromír Gajdáček byl ve středu 4. září 2013 hostem Interview Daniely Drtinové na ČT24. Přinášíme pro vás hlavní myšlenky z tohoto pořadu. Vláda v demisi o navýšení peněz pro zdravotnictví zatím nerozhodla, spor v kabinetu je především o to, o kolik zvýšit platbu státu za pojištěnce. Rozpočet zatím stále počítá s navýšením o 3,7 miliardy, což by znamenalo navýšení platby za jednoho státního pojištěnce měsíčně o 50 korun na 773 korun měsíčně, ministr zdravotnictví ale chce ještě víc – na posledním jednání vlády navrhoval zvýšení odvodů za státní pojištěnce o 98 korun na 821 korun měsíčně. "Na světě neexistuje žádný zdravotnický systém, který by měl peněz dost," komentoval vývoj Jaromír Gajdáček. Česká republika podle něj v současné chvíli stojí před rozhodnutím, zda plně hradit veškerou zdravotní péči ze státního rozpočtu, nebo zdravotnictví spíš liberalizovat směrem k soukromému pojištění a některým placeným službám. "Jsem zastáncem toho, aby měli pacienti možnost se soukromě připojistit." Další cestou je podle Gajdáčka zvýšení efektivity. Až 30 % nyní poskytované péče je podle něj zbytné, přemrštěné jsou i ceny nákupů přístrojů. "Vnitřní rezervy tady jsou," řekl. Hlavně by se tak podle něj měl upravit systém – v tom nynějším si účastníci zvykli, že chybějící peníze nakonec vždycky doplatí stát. "Já jsem přesvědčený o tom, že to tak částečně je. Ten systém se nechce pustit státních otěží," uvedl Gajdáček. Některé nemocnice nemusí přežít Jestliže v minulosti ke zvyšování efektivity ve zdravotnictví příliš nedocházelo, teď je pro něj podle Gajdáčka ten správný čas, ostatně k redukci lůžek a oddělení už v některých nemocnicích pod tlakem ekonomických omezení dochází. "Je to na vážné uvažování o tom, jaká síť tady je, a jestli by to nechtělo nějakou redukci," zhodnotil současný stav. Jaromír Gajdáček nevyloučil, že některé nemocnice mohou skončit. "Mohu připustit, že některé nemocnice se můžou dostat do významných finančních problémů a možná nepřežijí," řekl. Žádná velká krize, kdy by došlo k omezení zdravotní péče, ale podle něj nehrozí. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 290 miliard, z toho zdravotní pojišťovny uhradí přes 220 miliard korun. Platby státu se už několik let nezměnily. (Zdroj: ČT24) Celý záznam můžete shlédnout na: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-daniely-drtinove-interview-ct24/
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR a generální ředitel největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jaromír Gajdáček byl ve středu 4. září 2013 hostem Interview Daniely Drtinové na ČT24. Přinášíme pro vás hlavní myšlenky z tohoto pořadu.
Vláda v demisi o navýšení peněz pro zdravotnictví zatím nerozhodla, spor v kabinetu je především o to, o kolik zvýšit platbu státu za pojištěnce. Rozpočet zatím stále počítá s navýšením o 3,7 miliardy, což by znamenalo navýšení platby za jednoho státního pojištěnce měsíčně o 50 korun na 773 korun měsíčně, ministr zdravotnictví ale chce ještě víc – na posledním jednání vlády navrhoval zvýšení odvodů za státní pojištěnce o 98 korun na 821 korun měsíčně.
"Na světě neexistuje žádný zdravotnický systém, který by měl peněz dost," komentoval vývoj Jaromír Gajdáček. Česká republika podle něj v současné chvíli stojí před rozhodnutím, zda plně hradit veškerou zdravotní péči ze státního rozpočtu, nebo zdravotnictví spíš liberalizovat směrem k soukromému pojištění a některým placeným službám. "Jsem zastáncem toho, aby měli pacienti možnost se soukromě připojistit."
Další cestou je podle Gajdáčka zvýšení efektivity. Až 30 % nyní poskytované péče je podle něj zbytné, přemrštěné jsou i ceny nákupů přístrojů. "Vnitřní rezervy tady jsou," řekl. Hlavně by se tak podle něj měl upravit systém – v tom nynějším si účastníci zvykli, že chybějící peníze nakonec vždycky doplatí stát. "Já jsem přesvědčený o tom, že to tak částečně je. Ten systém se nechce pustit státních otěží," uvedl Gajdáček.
Některé nemocnice nemusí přežít
Jestliže v minulosti ke zvyšování efektivity ve zdravotnictví příliš nedocházelo, teď je pro něj podle Gajdáčka ten správný čas, ostatně k redukci lůžek a oddělení už v některých nemocnicích pod tlakem ekonomických omezení dochází. "Je to na vážné uvažování o tom, jaká síť tady je, a jestli by to nechtělo nějakou redukci," zhodnotil současný stav.
Jaromír Gajdáček nevyloučil, že některé nemocnice mohou skončit. "Mohu připustit, že některé nemocnice se můžou dostat do významných finančních problémů a možná nepřežijí," řekl. Žádná velká krize, kdy by došlo k omezení zdravotní péče, ale podle něj nehrozí.
Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 290 miliard, z toho zdravotní pojišťovny uhradí přes 220 miliard korun. Platby státu se už několik let nezměnily.
(Zdroj: ČT24)
Celý záznam můžete shlédnout na: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-daniely-drtinove-interview-ct24/