Janota nechce schodek 230 mld. Kč, navrhne snížení státních platů
Praha 15. září (ČTK) - Ministr financí Eduard Janota se nehodlá smířit s návrhem rozpočtu na příští rok se schodkem 230 miliard Kč. Předloží ...
Praha 15. září (ČTK) - Ministr financí Eduard Janota se nehodlá smířit s návrhem rozpočtu na příští rok se schodkem 230 miliard Kč. Předloží proto na příští jednání vlády balíček opatření zahrnující škrty ve výdajích, které zahrnují i snížení platů ve veřejné sféře o tři procenta, a zvýšení daní a pojistného. Janota to dnes řekl na diskusní snídani, kterou pořádá týdeník Euro.
Balíček je podle něj připravený v paragrafované verzi a v případě politické vůle a jeho schválení je připraven mu rozpočet přizpůsobit během pěti dnů. "Mám jednoznačné zastání a pochopení pana premiéra (Jana Fischera), protože deficit veřejných financí 7,4 procenta hrubého domácího produktu by pošpinil celou vládu," dodal.
Janota upozornil na to, že je proti návrhu na zvýšení důchodů, protože nebyla splněna zákonná podmínka zvýšení inflace. "Řada členů vlády s tím má problém," podotkl s poukazem na vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky v médiích. Ten uvedl, že všechny škrty jsou mu proti srsti. "Já mu argumentuji věcně, že takhle to nejde," poznamenal Janota.
MF navrhne také zmrazení nebo jen nepatrné zvýšení plateb státu do systému zdravotního pojištění či škrty v sociálních dávkách v řádu 20 miliard Kč. Snížení platů ve veřejné sféře o tři procenta přinese do státní pokladny šest miliard Kč. "Není to záchrana rozpočtové bilance, ale považuji to za adekvátní vzhledem k situaci v rozpočtech," uvedl.
O balíčku úsporných legislativních změn, který by měl schodek srazit na 160 či 165 miliard, bude vláda zřejmě jednat ve středu a pak ještě v pondělí. Janota vysvětlil, proč předkládá balíček opatření a nikoliv vějíř návrhů. "Situace by byla jasná. Levice by nechtěla škrtat, chtěla by zvyšovat daně. Pravice by se chovala obráceně, takže by z toho nic nebylo. Chtěli jsme o balíčku diskutovat, bohužel k diskuzi nedochází," podotkl.
Diskuzi o legislativních změnách ovlivňují nynější zmatky kolem posunutí termínu konání předčasných parlamentních voleb. Kabinet je připraven návrhy předložit tomu, kdo bude mít legislativní kompetence. Opatření mají na jedné straně zvýšit příjmy zhruba o 33 miliard korun a na druhé straně snížit výdaje o 38 miliard Kč. K návrhu se ale kriticky staví sociální i občanští demokraté.
Ministr financí navrhuje zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty o dvě procenta a horní sazby o jedno procento, nyní je to devět a 19 procent. Mezi další Janotovy návrhy na snížení schodku rozpočtu patří zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření o třetinu u všech smluv. Ministr plánuje také zvýšit spotřební daň nejen u benzinu a nafty, ale i u alkoholu a cigaret. Dále ministerstvo navrhuje zvýšit úroveň, od které se už neplatí sociální a zdravotní pojištění, ze čtyřnásobku průměrné mzdy na šestinásobek. Hranice, kdy se už nebude platit pojistné, se tak dostane asi na 145.000 korun měsíční mzdy.
Na mandatorních (zákonem povinných) výdajích hodlá Janota ušetřit 16,4 miliardy Kč. Škrtat by se mohlo podle dosavadních návrhů na přídavcích na děti, nemocenských, mateřské i rodičovské a příspěvcích na sociální služby.
Filip Dušek mha