OSH | Odborový svaz hasičů

Buďte vidět, budete ve větším bezpečí

V důsledku tmy a nepříznivého podzimního a zimního počasí zbytečně umírají na silnicích lidé, především chodci a cyklisté. ZP MV ČR proto - stejně jako loni - i v letošním roce podpořila akci Policie ČR, BESIP a Ministerstva dopravy ČR s názvem „Vidět… a být viděn“, zaměřenou na zvýšení bezpečnosti pěších na silnicích.

„ZP MV ČR je známa významnou podporou prevence. A nemusí jít vždy jen o prevenci nemocí. Věříme, že 6 000 reflexních pásek, které jsme poskytli dopravním policistům, kteří je budou rozdávat chodcům a cyklistům, přispěje k úbytku dopravních úrazů či dokonce k záchraně životů,“ uvedla tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. 

Podle informací ministerstva dopravy bylo v loňském roce při nehodách usmrceno celkem 156 chodců. Z tohoto počtu zahynulo v nočních hodinách 92 osob, což je o 18 více než v předchozím roce.

Přibližně deset procent chodců by mohlo žít, kdyby měli na sobě reflexní materiály, což může být například reflexní páska na rukávu, samolepka, přívěšek, taška s reflexními prvky. „Reflexní prvky mohou za zhoršené viditelnosti snížit účast chodce na smrtelné nehodě až desetkrát. Proto je velmi důležité, aby je chodci i cyklisti na svém oblečení používali,“ uvedl na úterní tiskové konferenci vedoucí oddělení BESIP Roman Budský. Zejména starší lidé jsou ohroženi, neboť jejich oblečení často nemají žádné reflexní prvky na rozdíl od dětského oblečení. Proto je důležité používat jakékoli reflexní prvky, které se dají lehce upevnit na rukáv, kalhoty, kabelku apod. I minimální označení výrazně snižuje riziko střetu s motorovým vozidlem. Také z toho důvodu je snahou dopravní policie změnit zákon o silničním provozu tak, aby byla, stejně jako v jiných zemích, i v ČR uzákoněna povinnost nosit reflexní materiály,“ dodal k tomu ředitel ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia Leoš Tržil.

Převzato z: www.zpmvcr.cz

Naši partneři

Menu