Vládní škrty, propouštění a snížení platů ve státní správě ochromí stát
Snižováním platů a zaměstnanosti ve veřejných službách a správě, ve státních orgánech a organizacích v souvislosti s přípravou ...
Snižováním platů a zaměstnanosti ve veřejných službách a správě, ve státních orgánech a organizacích v souvislosti s přípravou státního rozpočtu na rok 2011 by se veřejný sektor stal konkurence neschopným na pracovním trhu. Úroveň, rozsah a kvalita státem přímo či nepřímo zajišťovaných veřejných služeb a správy by se v důsledku vládou chystaných škrtů významně snížila. Konstatovali to představitelé šesti odborových svazů sdružujících zaměstnance v rozpočtové a příspěvkové sféře (ROPO) na dnešní tiskové konferenci ČMKOS v Domě odborových svazů v Praze.
„České odbory nejsou řecké ani maďarské,“ vzkázala na úvod předsedkyně OS státních orgánů a organizací Alena Vondrová premiérovi, který rád straší naše občany situací v Řecku. Nepříčetné škrtání a propouštění bez potřebných analýz případných dopadů ohrozí samotnou schopnost vlády a státu poskytovat služby občanům v potřebném množství a kvalitě. Alena Vondrová poznamenala, že se omezování dotkne i ostatních oblastí života. Česká obchodní inspekce, Celní správa a další státní orgány nebudou schopné plnit svoje poslání. To bude pouze nahrávat těm, kdo obcházejí zákony a obohacují se v zóně šedé ekonomiky. Škrty by postihly i vězenství a dokonce i Český hydrometeorologický ústav. Naopak zaměstnanci, kteří poctivě pracují a platí daně, ponesou veškeré náklady vládních škrtů. Hrozí další pokles životní úrovně nejchudších vrstev a likvidace střední třídy, která je páteří každé demokraticky a ekonomicky vyspělé země.
Místopředsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková se obává, že drastické škrty budou mít devastující dopad i do zdravotnictví. Pokud budou provedena omezení a zrušeny tarifní mzdové tabulky, personální situace v českých nemocnicích se dostane před rok 2009 a bude opět hrozit odchod kvalifikovaných českých zdravotních sester a lékařů do zahraničí. Přímo katastrofální stav pak hrozí v sociální péči, který ohrožuje pacienty i již nyní mizerně placené zaměstnance.
Snížení mzdových prostředků bude mít vliv i na kulturu. Z 30 příspěvkových organizací financovaných ministerstvem kultury dosáhly v roce 2009 úrovně průměrné mzdy v ČR pouze tři, informovala předsedkyně OS pracovníků kultury a ochrany přírody Anna Machová.
Odborové svazy sdružující policisty a hasiče jsou připraveny k protestním akcím, pokud se uskuteční škrty, které vláda plánuje ve mzdách státních zaměstnanců. Předseda NOS Policie Milan Štěpánek novinářům řekl, že škrtnutí deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva vnitra je nereálné a má devastující účinky, podobně jako plánované zdanění zaměstnaneckých výsluh. Bude to mít za následek propouštění civilních zaměstnanců a členů bezpečnostních sborů a odchody zkušených policistů. Předseda OS hasičů Zdeněk J. Oberreiter varoval, že by se platy policistů a hasičů vrátily na úroveň roku 2006. Bezpečnostní situace v zemi však napovídá, že je nyní třeba přijímat nové hasiče a policisty, nikoliv propouštět ty stávající. „Připravujeme protesty, pokud budou opatření natolik závažná, že bychom si to nenechali líbit,“ dodal Oberreiter.
Z přijatého stanoviska odborových svazů sdružujících zaměstnance veřejných služeb a správy vyplývá, že navrhované vládní restriktivní opatření odbory pokládají za věcně, politicky a společensky chybné, omezující základní funkce státu, devastující veřejný sektor a ve svých důsledcích poškozující občany a českou společnost jako celek.
Podle odborů jsou přitom prostředky, které vláda na platech státních zaměstnanců hodlá ušetřit, z celkového pohledu minimální. „Jedná se o sedm až osm miliard korun, které by se snadno daly najít někde jinde,“ upřesnil na závěr předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. To by ovšem vláda musela chtít ty prostředky hledat například v daňových únicích, ve zbytečném utrácení ministerstev, v zamezení korupce při zadávání státních zakázek apod. Jak je zřejmé, pro vládu je efektivnější strašit zaměstnance Řeckem a škrtat pouze na výdajové straně rozpočtu.
(text a foto pek, Icer)
kategorie: Aktuálně, esondy.cz