OSH | Odborový svaz hasičů

Vládní škrty platů státních zaměstnanců nejvíce postihují hasiče

 

Jak uvedla Jana Kašparová, tisková mluvčí ČMKOS, vláda Petra Nečase ponechala v kompetenci jednotlivých ministrů, zda půjde o úsporu vzniklou snížením mezd, investic, propouštěním nebo jejich kombinací. Další tři roky se objem mzdových prostředků nebude zvyšovat. „Pokud jde o hasiče, úspora 10 % provozních prostředků představuje 343 milionů korun, které v podmínkách HZS představují skutečnou úsporu ve výši 22 procent. Pět procent úspory investičních prostředků představuje 560 milionů korun, ve skutečnosti je se jedná o úsporu 62 procent. Všechny škrty znamenají, že u hasičů nebude konečně snížení platů činit 10 %, ale o 13,5 %, a včetně pohotovosti o 18,5 procenta. Přitom ministr vnitra Radek John opakovaně zaručil policistům, že propad jejich platů bude činit pouze 6,3 procenta. Hasiči jsou tak nejvíce postiženou profesní skupinou státních zaměstnanců. Hasič Jiří Jílek novinářům dokumentoval, že nejvyšší snižování mzdových prostředků a navyšování odpracovaných hodin se týká výjezdových hasičů. Ti musí podle vyhlášky odpracovat 150 hodin zdarma a teprve 151 první odpracovaná hodina je placená. Hodinový plat nastupujícího dvacetiletého výjezdového hasiče tak činí kolem 70 korun. Jak uvedl hasič Pavel Kostka, výjezdový hasič odslouží v nepřetržitém provozu 240 hodin měsíčně.

Za této situace se nelze divit, že v loňském roce odešlo z HZS 652 hasičů a občanských zaměstnanců, což je druhý nejmasivnější odchod po roce 2007, kdy vstoupil v účinnost služební zákon. „Z tohoto počtu zaměstnanců, kteří odešli, plánuje generální ředitel HZS Štěpán nenaplnit 302 tabulkových míst a takto „ušetřené“ mzdy převést do provozních výdajů. To znamená, že hasiči, kteří budou vykonávat zvýšený objem prací za menší platy, si budou dotovat nákup pracovních pomůcek, jako jsou hadice, hasiva a pohonných hmot,“ uvedl předseda Oberreiter.
Výsledkem vládních úspor bude podle odborů snížení požadovaného stupně ochrany života, zdraví a majetku občanů a obcí. Chybějící finanční prostředky se nejvíce projeví při likvidaci následků mimořádných událostí, jako jsou například povodně, kde hasiči hrají rozhodující roli.
Předseda Oberreiter zaslal v minulých dnech ministru Johnovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzval, aby přestal demagogickým uváděním extremních padesátitisícových výsluh štvát veřejnost proti hasičům, kteří i po odsloužení 30 let dosáhnou maximálně na třetinu takové částky. Vyzval ministra, aby při svých výjezdech do regionů hovořil i s řadovými hasiči a zástupci odborů, od kterých by se dozvěděl pravdu o náladě, která mezi hasiči panuje. Ministr zatím ani neuznal za vhodné reagovat na opakovanou žádost předsedy hasičských odborů o jednání. Oberreiter nevyloučil možnost, že při prohlubující se nespokojenosti hasičů by mohlo dojít i na i demonstraci podobnou té, která se uskutečnila v loňském roce na Palachově náměstí v Praze.
e sondy  (Text a foto lev)

Naši partneři

Menu