Protestní stávka
velmi rychle se blíží datum 8. 12. 2010, kdy společně musíme říci své rozhodné NE vládním restriktivním opatřením vůči veřejným službám a správě. Jejich dopady pocítíme nejen my, naše rodiny, ale i většina občanů této země.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
velmi rychle se blíží datum 8. 12. 2010, kdy společně musíme říci své rozhodné NE vládním restriktivním opatřením vůči veřejným službám a správě. Jejich dopady pocítíme nejen my, naše rodiny, ale i většina občanů této země.
Vláda zneužívá krize a pod záminkou „rozpočtové zodpovědnosti“ zvolila jedinou prioritu – škrtat, ať to stojí co to stojí. Tím vytváří ve společnosti prostředí nejistoty a staví proti sobě jednotlivé skupiny obyvatel.
Převážná část státního dluhu je výsledkem nesprávných rozhodnutí a nezodpovědného hospodaření předešlých vlád. Nikdo z nás nezpochybňuje nutnost úspor, ale požadujeme opatření rozložená spravedlivě na všechny skupiny obyvatel. Plátci schodku státního rozpočtu nemohou být jen zaměstnanci, rodiny s dětmi, nezaměstnaní, dlouhodobě nemocní a osoby závislé na péči jiných osob. Na vyrovnání dluhu se musejí podílet všichni i politici, kteří schvalovali předražené státní zakázky. O boji proti korupci stále jen plamenně hovoří, nebrání růstu šedé a černé ekonomiky a v klidu přihlížejí daňovým únikům (podle odhadů se jedná o 60 – 80 mld. Kč ročně).
Pokud se vláda rozhodla ve veřejných službách a správě snížit objem mzdových prostředků o 10 %, my bychom měli úměrně tomu požadovat snížení objemu práce a zkrácení pracovní doby. Nesmyslné zavedení platového rozpětí a smluvních platů může nahrávat nespravedlivému odměňování.
Je třeba si uvědomit, že jsme teprve na začátku. Vláda připravuje řadu dalších opatření namířených na likvidaci sociálního státu, která budou vytahovat peníze z našich peněženek – povinné spoření do soukromých penzijních fondů, podstatně větší spoluúčast na úhradu zdravotní péče, zvýšené DPH, zavedení školného a dokonce i zrušení zaměstnaneckých výhod. Budeme to schopni všechno ze svých platů uhradit? Nespadne řada rodin pod hranici chudoby?
ČMKOS spolu se zaměstnavateli již minulé vládě navrhla přijmout protikrizová opatření na podporu ekonomického růstu, která zajistí i tvorbu nových pracovních míst a růst platů.
Vláda však arogantně přehlíží sociální partnery a zaštiťuje se ve svém rozhodování mandátem, který získala ve volbách. Sociální dialog vnímá jako nutné zlo a naše argumenty hází do koše. Většinu svých rozhodnutí přijímá bez analýz dopadů na občany.
UKAŽME, ŽE SI NENECHÁME VŠECHNO LÍBIT!
VLÁDNÍ REFORMY BUDOU NEVRATNÉ A NEGATIVNĚ OVLIVNÍ NAŠI BUDOUCNOST!
PŘIPOJTE SE KE STÁVCE I VY!
ZÚČASTNĚTE SE PROTESTNÍCH SHROMÁŽDĚNÍ!
V Praze dne 29. 11. 2010