OSH | Odborový svaz hasičů

Prohlášení účastníků demonstrace ze dne 2.3.2009 na podporu požadavků zaměstnanců skláren a porcelánek.

Pane premiére,na naší předchozí demonstraci, která se uskutečnila dne 23.10.2008, jsme Vás upozornili na složitou situaci zaměstnanců skláren a porcelánek v době, kdy od ...

Pane premiére,

na naší předchozí demonstraci, která se uskutečnila dne 23.10.2008, jsme Vás upozornili na složitou situaci zaměstnanců skláren a porcelánek v době, kdy od podání insolvenčních návrhů na firmy ve skupinách Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus /tj. 22.9.2008/ uplynul jeden měsíc a kdy bylo z. pozice státu možné nejenom zabránit znehodnocení státních aktiv v příslušných firmách, ale kdy bylo též naprosto reálné minimalizovat hrozící důsledky pro téměř 7.000 zaměstnanců. V Prohlášení, které účastníci demonstrace dne 23. října 2008 schválili, byl předložen i návrh nezbytných legislativních změn, které, pokud by byly bezprostředně přijaty, mohly zabránit, obrazně řečeno, propadu zaměstnanců skláren a porcelánek mezi oky pomyslné sociální ochranné sítě až na zem.
Vláda ČR však na upozornění účastníků zmíněné demonstrace za dobu delší než 4 měsíce prakticky vůbec nereagovala, a tak se stalo skutkem, že:

1. Byla totálně znehodnocena aktiva státu ve sklárnách a v porcelánkách v řádu miliard Kč. Jedná se o majetková práva spojená s akciemi společností Sklo a Porcelán, která měla být českému státu bezúplatně vydána na základě tzv. Redempční smlouvy z 31.7.2003, a to buď v podobě výnosů z jejich prodeje a nebo v podobě hlasovacích práv k akciím společností Sklo a Porcelán nejpozději k 31.12.2010. Dovolujeme si připomenout, že Vaše vláda se hlasovacích práv spojených s těmito akciemi vzdala usnesením č. 869 z 25.7.2007, kdy byl termín vydání hlasovacích práv prodlouženo z roku 2010 do konce roku 2016. Nabízí se otázka, proč český stát nevynaložil na záchranu hodnoty zmíněných akcií alespoň zlomek z 6 miliard Kč, které o několik měsíců později velkoryse půjčil Lotyšsku na překonání tamní finanční a hospodářské krize.

2. Bez práce se ocitly k dnešnímu dni více než 4.000 zaměstnanců /Sklo Bohemia a.s, Sklárny Bohemia a.s, Crystalex a.s./ a další téměř 3.000 zaměstnanců jsou buď ve výpovědi /Karlovarský porcelán a.s./ a nebo neví, co je vlastně čeká /Sklárny Kavalier a.s., Concordia a.s./.

3. Bez vyplacení mzdových nároků za 5 měsíců a bez vyplacení nároků na odstupné v rozpětí 3 až 6 měsíčních mezd se ocitlo celkem 1.800 zaměstnanců Skla Bohemia a.s. a Skláren Bohemia a.s. Podobný osud čeká 1.700 zaměstnanců Crystalexu a.s. Naděje na uspokojení pohledávek zaměstnanců z majetku zaměstnavatelů /dlužníků/ jsou s ohledem na znění insolvenčního zákona, který nepřiměřeně zvýhodňuje tzv. zajištěné věřitele, mizivé a ve většině případů přímo nulové.

4. Celkem 1.300 zaměstnanců v porcelánkách pracuje s dvouměsíčním zpožděním výplaty mezd a s perspektivou, že ke dni 31.3.2009, kdy jim skončí pracovní poměr, budou jejich pohledávky za zaměstnavatelem na uspokojení dvou měsíčních mezd a odstupného taktéž ve výši 3 až 6 měsíčních mezd s mizivou šancí na uspokojení.

5. Stát, který je výběrčím daní a pojistného na sociální zabezpečení, neposkytl v uvedených případech zaměstnancům skláren a porcelánek prakticky žádnou hmotnou pomoc a nechal je živořit často až 5 měsíců bez jakýchkoliv příjmů (pomineme-li poskytnutí tzv. okamžité pomoci v hmotné nouzi v odhadovaném celkovém množství do tří set osob).

Jinými slovy, stát pasivitou při správě majetkových aktiv v uvedených firmách a nečinností v oblasti potřebných legislativních změn v oblasti insolvenčního práva a práva sociálního zabezpečení postavil zaměstnance skláren a porcelánek do horší situace, než jsou např. lidé, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci. Ti totiž, na rozdíl od sklářů a zaměstnanců porcelánek /měli zúčtovánu, ale nikoliv vyplacenu mzdu/, jsou bez problémů příjemci jak státních sociálních dávek, tak i dávek v hmotné nouzi. Zaměstnanci skláren a porcelánek nemohou logicky pochopit, že Vaše vláda nebyla schopna přes četné výzvy za více než 5 měsíců od zahájení insolvenčních řízení přijmout opatření k řešení jejich mimořádně tíživé situace, zatímco opatření k návratu cizinců bez práce do vlasti byla přijata prakticky do několika dnů od signalizace prvních problémů.

Z uvedených důvodů a také proto, že ministerstvem práce a sociálních věcí připravená novela zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, neřeší s ohledem na promeškaný čas, a to ani zčásti, situaci zaměstnanců skláren a porcelánek, žádáme po Vaší vládě kompenzaci vzniklé újmy formou tzv. ostatní sociální dávky podle § 7 písm. b) zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Návrh na bližší vymezení takové dávky jsme již odeslali na Ministerstvo práce a sociálních věcí k rukám ministra práce a sociálních věcí p. Petra Nečase dopisem ze dne 12.2.2009.

My nežádáme žádná privilegia a nechceme nic jiného než kompenzaci plnění, o které nás připravily mezery v právních předpisech. Anebo je snad Vaše vláda názoru, že si zaměstnanci českých skláren a porcelánek po desetiletích poctivé práce nezaslouží státní pomoc, která je v souhrnu menší, než výdaje, které např. český stát vynaloží za repatriaci cizinců či na odkoupení a sanaci soukromé skládky odpadu v Pozďátkách na Třebíčsku?


Schváleno účastníky demonstrace konané dne 2.3.2009 před Úřadem vlády ČR.

 

Za autentičnost schváleného textu JUDr. Vladimír Kubinec
 

Naši partneři

Menu