Povodně a kličky a háčky našich pojišťoven
Jak známo, pojišťovací ústavy nejsou charitativní společností. A podle toho se také tak chovají, jak se dnes opět zase jednou přesvědčila řada lidí ...
Jak známo, pojišťovací ústavy nejsou charitativní společností. A podle toho se také tak chovají, jak se dnes opět zase jednou přesvědčila řada lidí z oblastí, postižených povodněmi. Pojišťovny totiž rozlišují záplavu a povodeň, takže mnozí poškození nic nedostanou.
Důvodem, proč pojištění občané z vymáčených oblastí někde nedostanou vplacenou pojistku nebo jen minimální částku, je to, že jsou pojištěni proti záplavě a nikoli proti povodni. Že se jedná o slovíčkaření? Tak to je náramný omyl, právě v těchto pojmech je totiž velký rozdíl. A že vás pojišťovací agent na něj neupozornil? Tak to je váš problém…
„Máte-li pojištění proti povodni, rozumí se tím zaplavení větších či menších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží, nebo jejich břehy protrhla. Proti tomu záplavou se rozumí, jestliže se voda šíří z jiných příčin než u povodně. Takovou událostí může být průtrž mračen, kdy si následně voda najde odtok přes váš pozemek a v horším případě i dům,“ vysvětluje specialista Richard Kapsa z Generali PPF Holding.
Mimo jiné je i rozdílů v pojištění domácností a pojištění obytných budov a souvisejících staveb. Zatímco pojištění budov se vztahuje pouze jen na budovu, tak pojištění domácností se vztahuje na její vybavení.
„Máte-li pojištěnou pouze budovu a přijde živel, budete mít náhradu vyplacenou na to, aby bylo kde bydlet, jenže nebudete mít žádné vybavení do domácnosti. A opačně, pokud budete mít pojištěnou domácnost, tak sice dostanete peníze na vybavení, jenže pokud ho nakoupíte, tak ho nebude asi kam dát. Pokud máte jedno a ne druhé, v případě živlu vám vždy bude nějaký peníz do původního stavu chybět,“ doplňuje Kapsa.
Jak se v tom pak má laik vyznat. Leda, že by pojišťovny zavedly nový produkt: Pojištění pro případ špatného pojištění.
(Ič)kategorie: Aktuálně, esondy.cz