Policisté mizejí z Vídně, převzato z týdeníku Sondy č. 32
Vedení vídeňské policie má nemalé problémy s nedostatkem svých příslušníků, z nichž mnozí ve stále vyšším počtu podávají ...
Vedení vídeňské policie má nemalé problémy s nedostatkem svých příslušníků, z nichž mnozí ve stále vyšším počtu podávají žádosti o převedení do služby v jiné spolkové zemi, většinou do místa svého rodiště či předchozího bydliště.Jak uvedl deník Die Presse, žadatelé o převelení mimo spolkovou metropoli, jichž je v současnosti 435, chtějí uniknout i přílišné pracovní zátěži a vysokým přesčasům. Noví policisté jsou ve Vídni rovněž nuceni podepisovat prohlášení, že přeloží své dosavadní bydliště do místa současného působiště, tedy do Vídně, aby dojížděním nebyli unaveni do služby.
Více práce a menší objasněnost deliktů
Odborový svaz policistů argumentoval při nedávném jednání s vedením, že policisté ve Vídni jsou nuceni odsloužit až 70 hodin měsíčně navíc, čemuž šéfové oponovali tvrzením, že jde "pouze" o 40 hodin. Na 7500 členů vídeňského bezpečnostního sboru včetně justiční stráže, což je zhruba čtvrtina všech rakouských policistů, připadlo 218 615 z celkových 589 495 kriminálních případů, které musela policie loni řešit. A tak zatímco se vídeňští policisté, tvořící 25 procent příslušníků celého rezortu, museli v roce 2006 zabývat 37 procenty všech případů v celém Rakousku, například 900 jejich kolegů v západorakouské zemi Vorarlbersku, tj. tři procenta všech policistů, řešilo jen tři procenta všech deliktů. Není pak divu, že ukazatel objasněnosti ve Vídni v minulém roce činil 29,2 procenta a byl zdaleka nejnižší v Rakousku. Naproti tomu právě ve zmíněném Vorarlbersku byla objasněnost 54,4 %, v Burgenlandu 51,7 %, Horním Rakousku 48, 4 % a v Korutanech 46, 7 procenta.
Šetření na nesprávném místě
Poté, co spolková vláda nařídila již v roce 2004 v rámci všeobecného šetření zrušit pět procent okének v bezpečnostních službách a v roce 2006 952 míst, začali proti těmto neuváženým škrtům protestovat nejen odboráři a jejich nadřízení, ale i politici ze zastupitelských orgánů hlavního města. Podle nich stoupající kriminalita ve Vídni je zapříčiněna nejen všeobecným poklesem mravů, ale i úbytkem policistů v důsledku šetření na příslušných nákladech. Odpovědní činitelé již delší dobu naléhavě žádají o zvýšení počtu policistů ve Vídni o jeden tisíc, což podporují i policejní odbory. Bohužel až v polovině příštího roku má jejich řady posílit 284 osob, které v současnosti prodělávají výcvik. A až k 1. prosinci 2009 lze počítat s 275 dalšími adepty. Jelikož však zároveň každoročně odchází do penze v průměru 70 příslušníků policie, rozroste se vídeňský sbor do začátku roku 2010 ve skutečnosti jen o 359 osob, tedy přibližně o třetinu požadovaného stavu, jak upozornil list Die Presse.
Jan HÁLA