Odboráři zaslali premiéru Nečasovi otevřený dopis
„Přes současné vládní reformy vlak nejede“, shrnul Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS, na dnešním brífinku do jedné věty důvody pro poslání otevřeného dopisu premiéru Petru Nečasovi a konání demonstrace na Václavském náměstí v Praze v sobotu 21. května. Neznamená to, že by se ČMKOS nezúčastnila tripartitního jednání 20. května, kde se má projednávat především zdravotní a sociální reforma, ale odboráři už nechtějí nečinně přihlížet, jakým způsobem současná vládní koalice prosazuje asociální reformy.
„Navzdory slibům ministra zdravotnictví Leoše Hegera, byly poslancům předloženy návrhy bez respektování všech zásadních stanovisek sociálních partnerů, jež vzešly z tripartitních jednání“ uvádí se v otevřeném dopise předsedovi vlády ČR Petru Nečasovi.
„Další zákeřnost vládních kroků je v tom, že tyto zákony mají být projednávány v Parlamentu ve zkráceném čtení“, upozornila Dagmar Žitníková, předsedkyně OS pracovníků zdravotnictví a sociální péče ČR, na brífinku řízeném Janou Kašparovou, tiskovou mluvčí ČMKOS. Novináři se zde dozvěděli, že odbory si uvědomují, že zdravotnictví musí být reformováno, ale nesmí k tomu docházet na úkor pacientů a v rozporu s Ústavou. „Jsme pro reformu, ale ne překotnou a takovou, jakou autoritativně prosazuje ministerstvo, které nebere ohledy na naše oprávněné požadavky. Obdobně je tomu i se sociální reformou,“ řekla Dagmar Žitníková a na příkladech demonstrovala dopady na pacienty, tělesně postižené i rodiny.
Na otázku proč posílají odboráři premiérovu otevřený dopis a svolávají demonstraci, odpověděl Jaroslav Zavadil, že je to poslední varování vládě, která své asociální reformy chce prosazovat parlamentním válcem – převahou 115 hlasů. I proto se v závěru otevřeného dopisu uvádí: „Žádáme Vás, pane premiére, zastavte takové reformy, které poškodí většinu občanů, zastavte hazard se zdravím a osudy lidí.“
(Přikládáme plné znění otevřeného dopisu)
Otevřený dopis ČMKOS předsedovi vlády ČR Petru Nečasovi
Vážený pane premiére,
jménem 32 odborových svazů, které tvoří odborovou centrálu ČMKOS, mi dovolte, abych se na Vás obrátil otevřeným dopisem s vážným problémem, jehož řešení v rámci projednávání a schvalování reforem považujeme doslova za urgentní.
Jde o návrhy zákonů, které už projednává Poslanecká sněmovna – o sociální reformu a reformu zdravotnictví. Navzdory slibům ministra zdravotnictví Leoše Hegera, byly poslancům předloženy návrhy bez respektování všech zásadních stanovisek sociálních partnerů, jež vzešly z tripartitních jednání.
Zákony zásadním způsobem mění filosofii a podstatu českého zdravotnictví a sociálního systému. Skutečnost, že byly poslancům předloženy dokonce bez základní informace o návrzích vznesených na tripartitních jednáních, že zcela ignorovaly jakékoliv návrhy ČMKOS, hodnotíme jako nezájem vlády hledat konsenzus a zvažovat rizika a dopady, které tzv. reformy způsobí. To byl také hlavní důvod, proč ČMKOS 21. dubna přerušila jednání tripartity.
Vážený pane premiére,
upozorňovali jsme na nebezpečí, že zákon o veřejném zdravotním pojištění (Zákon č. 48/1997), který je nyní v 1. čtení, znamená velkou komercionalizaci zdravotnictví, což je podle našeho názoru v rozporu s ústavním pořádkem České republiky a dokonce i programovým prohlášením Vaší vlády. Ta se zavázala, že: „nedopustí zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče a efektivní prevence.“ Klíčová negativní změna, kterou nikdo seriózně veřejnosti nevysvětlil, se skrývá v § 13 zákona. Ministr Heger tento paragraf veřejnosti klamavě vysvětluje jako možnost nároku pacienta připlatit si za nadstandard. Ve skutečnosti je pravda zcela opačná, paragraf jasně znamená, že hrazeny budou pouze nejlevnější výkony a péče, ostatní si budou občané platit. Dalším důkazem komercionalizace zdravotnictví je zákon o zdravotních službách, který chce změnit zdravotní péči na služby, nastavuje komerční prostředí do vztahu pacient - lékař a ponechává péči o zdraví lidu principům trhu. Toto už jednou veřejnost důrazně odmítla. Za velmi kontroverzní považuje ČMKOS návrhy na zřízení dalších 6 zdravotnických registrů, kromě stávajícího Národního zdravotního registru, a jejich propojení na veřejnou správu. Varovali jsme před nebezpečím, aby s evidencí obyvatel byly propojeny údaje o úrazech, hospitalizacích, pitvách a upozorňovali na nedomyšlenost propojení s tzv. sociální kartou, která má být identifikačním i platebním prostředkem pro každého, kdo bude napojen na sociální systém. Žádná země se neodhodlala k tak zneužitelnému sběru citlivých dat o svých občanech.
Vážený pane premiére,
sociální reforma, předložená ministrem práce Jaromírem Drábkem, je destrukcí stávajícího sociálního systému, který je založen na principu pomůžeme, aby se nestalo na systém, pomůžeme, až se stane. Tento záměr ušetřit výdaje státního rozpočtu je neefektivní. Ministr J. Drábek neanalyzuje následné dopady nových sociálních problémů včetně nárůstu kriminality, které nakonec vyjdou nesrovnatelně dráž. Zdravotně postiženým přináší další postižení a ponižuje je na občany III. kategorie.
Pane premiére,
21. května chtějí dát občané, zaměstnanci, voliči důrazně najevo svoji nespokojenost s vládou navrhovanými reformami – důchodovou, daňovou, zdravotnickou, sociální. Najdete odvahu před ně předstoupit a říci pravdu? Nebo je označíte za hrstku nespokojených „socek“?
Žádám Vás, pane premiére, o pochopení, že reformy jsou od toho, aby měnily věci k lepšímu.
Žádám Vás, pane premiére, zastavte takové reformy, které poškodí většinu občanů, zastavte hazard se zdravím a osudy lidí.
Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS