Od demonstrace skupiny policistů se odbory distancují
S laskavým svolením autora jsme pro Vás převzali článek z dnešního vydání týdeníku Sondy.Unie bezpečnostních složek vstoupila do povědomí ...
S laskavým svolením autora jsme pro Vás převzali článek z dnešního vydání týdeníku Sondy.Unie bezpečnostních složek vstoupila do povědomí veřejnosti v loňském roce. Reprezentuje ji skupina policistů pod vedením prozatímního předsedy Miloše Plechatého. I když se zatím nikde jako oficiální samostatný subjekt nezavedla, nevede žádné účetnictví a nikdo ani pořádně neví, kolik lidí v bezpečnostních sborech vlastně zastupuje, letos již potřetí organizuje protestní akci. Tentokrát by se měla zhruba za měsíc konat na Staroměstském náměstí v Praze demonstrace nespokojených policistů, příslušníků vezeňské stráže, hasičů a celníků.
Demonstrace by měla protestovat proti tomu, že ministr vnitra Ivan Langer a zástupci policejního prezidenta nesplnili dohodu ohledně přesčasových hodin a úprav platů policistů a hasičů. Dohoda údajně zazněla na posledním jednání, kterého se zástupci Unie zúčastnili společně s předsedou NOS Policie ČR Milanem Štěpánkem a předsedou OS hasičů Vladimírem Mühlfeitem koncem dubna.
Ultimativní jednání řešení problému neprospívají
"Prozatímní předseda Unie bezpečnostních složek Miloš Plechatý nám otevřeným dopisem začátkem července oznámil, že Unie se rozhodla na září svolat druhou demonstraci policistů," konstatoval předseda OSH Vladimír Mühlfeit. Zdůraznil, že organizátoři ani nečekali na vyjádření a sami stanovili její termín na 15. září. Podobné praktiky u nich podle Mühlfeita nejsou nic nového, protože už při přípravě první demonstrace v únoru u Křižíkovy fontány všechny postavili před hotovou věc. Připomněl také, že Unie demonstraci na Pražském výstavišti zorganizovala s finančním přispěním i za účasti členů OSH. Tyto informace potvrdil i předseda NOS PČR Milan Štěpánek. Oba předsedové shodně uvedli, že ultimativní praktiky prozatímního vedení Unie komplikují řadu jednání s ministrem vnitra i novým policejním prezidentem.
"Pokud je mi známo, představitelé Unie se ještě nesetkali s novým vedením policie a ve své výzvě k demonstraci konstatují, že s ním již vyjednávat nebudou. Takový postoj nelze zařadit mezi zcela férová jednání, a to nejenom ve vztahu k vedení policie" řekl Štěpánek. Přitom, jak konstatoval, se podařilo vyjasnit nejen způsob řešení tzv. přesčasových hodin, ale daří se i kompenzovat kritizovaný "propad" platů.
"Z Generálního ředitelství HZS ČR dostáváme pravidelné a podrobné výkazy o vývoji platů hasičů ze všech krajů a z těchto podkladů vycházíme potom při dalších jednáních s ministrem vnitra. Počet lidí v propadu i výše propadu se za obě uplynulá čtvrtletí plynule snižují. Garance ministra vnitra je dodržována," potvrdil Mühlfeit.
Policisté téměř ani nevědí, koho Unie zastupuje
I když se názory na kontroverzní ustanovení zákona o služebním poměru různí, většině policistů se chování prozatímního vedení Unie příliš nelíbí. "Její představitelé svým přístupem k vedení rezortu vykonali medvědí službu odborářům všech bezpečnostních složek. Vrazili klín nejen mezi jednotlivé složky bezpečnostních sborů, ale zjitřili vášně mezi policejními odbornostmi a věkovými skupinami," charakterizoval svůj pocit policista František Zach.
"U policie vždy panovala mimořádná profesní solidarita vyplývající ze specifiky práce a rizik, která policisté při výkonu služby podstupují. Nyní se dočítám, že nějaká solidarita je vlastně k ničemu. Kolik policistů vlastně Unie zastupuje?" ptá se komisař Jiří Bureš z Trutnova.
Odborový svaz hasičů i Nezávislý odborový svaz PČR se od přípravy zářijové demonstrace na Staroměstském náměstí distancovaly. "Naše zkušenosti jednoznačně ukazují, že trpělivým jednáním lze pro příslušníky bezpečnostních sborů získat mnohem více, než kladením nesplnitelných a ultimativních požadavků, vyhlašováním demonstrací, které nemají jasně formulované požadavky a cíle, nebo popuzováním jedné skupiny příslušníků proti druhé," dodal Štěpánek.
Miroslav FRANTA