OSH | Odborový svaz hasičů

Kulhající Národní protikrizový plán vlády

V zastoupení předsedy vlády uvedl ministr financí ČR Miroslav Kalousek na zasedání Parlamentu ČR 26.března Národní protikrizový plán. V této ...

V zastoupení předsedy vlády uvedl ministr financí ČR Miroslav Kalousek na zasedání Parlamentu ČR 26.března Národní protikrizový plán. V této souvislosti se marně snažil před senátorkami a senátory vyvrátit fakt, že vláda reagovala na recesi pozdě, že podcenila blížící se hospodářskou krizi. S jemu vlastním sarkasmem finančně vysoce zabezpečeného člověka ironizoval snahy odborů chránit zaměstnance a řadové občany před následky rušení výroby a rostoucí nezaměstnaností.

„ Jedním z mýtů, který u nás zakotvil,“ ušklíbal se Kalousek, „je, že vláda ve svých opatřeních nemyslí na lidi, ale jen na ty ošklivé kapitalisty a na podnikatele…“ A ve svém výčtu nápadů „jak na to“ se nezapomněl názorově přihlásit k Topolánkově „cestě do pekel“.

 

Diskuse
V diskusi reagoval jako první senátor Vítězslav Jonáš (ODS), který konstatoval, že Národní protikrizový plán vlády je dokument reagující na dopady celosvětového hospodářského útlumu, který připravila česká vláda ve spolupráci s Národní ekonomickou radou vládou a doporučil vzít shromáždění na vědomí.

 

Jiný názor vyslovil místopředseda Senátu Milan Štěch
„Národní protikrizový plán jde špatným směrem. A vůbec i realizovaná opatření, která jsou v první části tohoto materiálu uvedeny, už dneska ukazují, že nebyla šťastně zvolena…“

I tak ale Štěch připustil, že ČSSD souhlasí se zhruba polovičkou opatření vlády – insolvenční zákon, rychlejší vratky DPH, garance a podpora malému a střednímu podnikání nebo třeba školení zaměstanců – i když nezapomněl připomenout, že, ač nasměrována dobrým, směrem, budou mít malý efekt.
„Také popravdě řečeno, nestojí tolik peněz,“ dodal Milan Štěch.

Místopředseda Senátu dále důrazně varoval vládu před finančně nejnáročnějšími opatřeními, které sice ministr financí pokládá za lidsky nejlepší, a ve prospěch zaměstnanců, ale která nebudou mít žádný praktický nebo jen minimální přínos. Kupříkladu snížení odvodu sociálního pojištění, které bude znamenat největší výpadek z opatření v příjmech veřejných rozpočtů – 18 mld. korun nevytvoří ani jediné pracovní místo!

 

Chybí podpora pro vytváření pracovních příležitostí
Milanu Štěchovi, jako předsedovi ČMKOS, leží na srdci především zaměstnanci. Ví, jak je důležité vytváření nových pracovních příležitostí či udržení stávajících, nejlépe obé současně. Vždyť v tom je jedno z hlavních východisek z krize. Nikoli v nadvýrobě, ale v plánované výrobě. Proto vidí cestu z domcích hospodářských problému v investicích do infrastruktury, státní, veřejné. Do infrastruktury majetku krajského i obecního.
„Máme tady Siemens, výrobce kolejových vozidel, Vagonku, Škodovku…“ vypočítával na prstech Štěch, „všude tam by měly být nasměrovány státní zakázky. Tam je naděje, že to bude naše práce, naše přidaná hodnota. A že to bude v náš prospěch – multiplikační efekt…“


Prosazení ideových cílů?
Dále Milan Štěch mj. ventiloval názor, že hrozí nebezpečí zneužití krize k prosazení některých programových cílů, které mají strany vládní koalice, zejména ODS ve svém programu. Na mysli měl především tzv. opt-out v důchodovém systému. „Vyvedení 4% ze systému, který je tvořen 36 % hrubé mzdy, což je vyvedení asi 12 nebo 13%. Podívejte se, jak to vypadá v této souvislosti v Maďarsku nebo v Polsku,„ varoval Štěch, „Důchody, které jsou v těchto fondech, mají asi 60 % pouze hodnoty. V Americe se soukromě kapitálové fondy propadají o 25% reálné hodnoty. Do toho chce česká vláda jít?“

 

Nejlepší cíl – udržet lidi v práci
Podle vládou navržených opatření to prostě nejde. Z těchto a řady dalších důvodů se rozhodl klub ČSSD nepodpořit vládní protikrizový plán. Dle Milana Štěcha je však připraven zejména v pozměněných vnitropolitických situacích pravděpodobně s novou vládní reprezentací pracovat na postupu, který bude efektní. Který nebude mrhat zdroji. Který bude dbát na to, aby maximum občanů mohlo zůstat v reálním pracovním zapojení. Aby bylo minimální množství lidí odkázáno na sociální dávky.

 Převzato z webu  esondy.cz

Naši partneři

Menu