Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba varoval před dalšími škrty v rozpočtu hasičů. Sbor podle Ryby v roce 2010 hospodařil se sumou zhruba 8,5 miliardy korun, v loňském roce se rozpočet snížil asi na 6,9 miliardy. Letos mají hasiči k dispozici přes 6,8 miliardy korun. Pokud by se rozpočet podle Ryby v dalších letech významněji snižoval, pocítili by to občané. Projevilo by se to podle něho například prodloužením dojezdových časů a možná i snížením profesionální úrovně při zásazích. Před dalšími škrty varuje i Odborový svaz hasičů, který pořádá na toto téma ve čtvrtek tiskovou konferenci. Proti je i opozice.
S poklesem rozpočtu na loňský rok se hasičský sbor podle Ryby vyrovnal tak, že odešlo téměř 300 hasičů, byly téměř zrušeny investice a významně omezeny výdaje na provoz.
"Domnívám se, že v tomto rozpočtu (na rok 2011), a v podstatě tím pádem i v rozpočtu 2012, jsme se dostali na takové historické minimum, kdy můžeme přežívat, aniž by to občan nějak významně zaznamenal. Schválně říkám přežívat, protože je vlastně zlikvidován jakýkoliv rozvoj organizace, je pozastavena řada věcí, které by byly potřeba opravit, vybudovat, nakoupit čili je to opravdu takové minimum, kde už si při zachování služeb pro občana nedokážeme představit nějaké další významné škrty," uvedl Ryba.
Podotkl, že rozpočty na loňský a letošní rok se dostaly v podstatě na úroveň roku 2005, kdy hasičský záchranný sbor hospodařil s rozpočtem ve výši zhruba sedmi miliard korun. Pokud se ale podle šéfa hasičů započítá inflace od roku 2000, jde reálně o méně peněz, než měli hasiči v roce 2002, kdy byl rozpočet sboru ve výši zhruba 5,4 miliardy korun.
Předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter v minulosti uvedl, že pokud se bude rozpočet v letech 2013 a 2014 snižovat podle střednědobého výhledu rozpočtu ministerstva vnitra, hrozí "téměř konec hasičského záchranného sboru". Ryba dnes řekl, že si představitelé sboru z výhledu na roky 2013 a 2014 spočítali, že by rozpočet hasičů klesl o dalších 1,5 miliardy korun.
"Já to vnímám jako nebezpečí. Protože pokud by došlo k takovémuto snížení výdajů v příštích letech, tak si nemyslím, že by systém jako takový zcela zhavaroval. Ale rozhodně si myslím, že by došlo ke snížení standardů, které dneska tento sbor občanovi poskytuje," uvedl.
Upozornil na to, že jen mzdy a související výdaje tvoří 77 procent rozpočtu. Pokud by se mělo dál škrtat, muselo by se to podle Ryby týkat této oblasti. V souvislosti s desetiprocentním snížením tarifních platů, které se v rámci vládních úsporných opatření odehrálo v loňském roce, Ryba řekl, že příjmy v rámci hasičského sboru klesly průměrně o sedm procent.