ČSSD a odboráři sledují stejné cíle
V pondělí 31. srpna se uskutečnilo v Praze, v Domě odborových svazů jednání špiček vedení ČSSD a představitelů ČMKOS. Nechyběli zástupci ...
V pondělí 31. srpna se uskutečnilo v Praze, v Domě odborových svazů jednání špiček vedení ČSSD a představitelů ČMKOS. Nechyběli zástupci regionálních odborových svazu ani krajští lídři ČSSD. Po skončení jednání se konala společná tisková konference, kde vystoupil jak předseda ČSSD, Jiří Paroubek, tak i Milan Štěch, předseda ČMKOS a další osobnosti z řad vedení ČSSD.
Tématem jednání byla především současná hospodářská krize a zmírnění jejích dopadů i stabilizace veřejných rozpočtů. Milan Štěch zdůraznil, že v těchto dnech uveřejněné představy ministerstva financí o přípravě státního rozpočtu na příští rok směřují k deficitu ve výši 230 miliard korun a v podstatě ke stejné výši i v roce příštím. Proto ministerstvo chce zvýšit sazby DPH na 11 % a základní sazbu na 20 %. Kromě toho chce také zvýšit o korunu spotřební daň na pohonné hmoty. Rovněž navrhuje zvýšit sazbu daně z nemovitostí ze tří na pět procent a zvýšit strop pro platbu sociálního a zdravotního pojištění na šestinásobek průměrné mzdy.
Na druhé straně ministerstvo nechce dále snižovat sazbu daně z příjmů právnických osob a chce jí ponechat na dvacetiprocentní úrovni. Rovněž navrhuje zmrazit starobní důchody a snížit podporu v nezaměstnanosti.
„Tato navrhovaná opatření, „ řekl předseda ČMKOS Milan Štěch, „jen potvrzují, že obavy z vývoje naší ekonomiky, které jsme v minulých letech mnohokrát v vyjádřili, se bohužel naplňují…“
Odbory opakovaně upozorňovali vládní představitele, že s nastávající hospodářská krize českou republiku nevynechá. Tehdejší vláda s Mirkem Topolánkem v čele však stanoviska ČMKOS neustále bagatelizovala.
Kritika odborů se dotkla i Národní ekonomické rady vlády, jejíž opatření situaci veřejných rozpočtů dále zhoršila. Zejména jde o navržené snížená sazeb pro odvody sociálního pojištění, které snižují příjmy tohoto systému o 18 miliard ročně.
Navrhovaná opatření špatná
Jak na tiskové konferenci zdůraznil Milan Štěch, navrhovaná opatření považuje Českomoravská konfederace odborových svazů za nedostatečná a některá z nich dokonce za zcela chybná, a ČMKOS je zásadně odmítá. Ve svých dopadech povedou k dalšímu oslabení mezigenerační solidarity. Nejde jen o mrazení důchodů, ale o další zpřísnění podmínek pro podporu v nezaměstnanosti, která postihne mladou generaci včetně absolventů škol, pro které již dnes nejsou volná pracovní místa. Je jisté, že přesun daňového břemene na nepřímé daně, zejména DPH, z daní přímých nevyhnutelně povede k trvalému růstu sazeb DPH a tedy ke zdražování spotřeby obyvatelstva. Takové zdražení zvýšenou měrou postihne v první řadě zaměstnance a obyvatele s nízkými příjmy, kteří nemají finanční rezervy a žijí od výplaty k výplatě.
Co tedy učinit v léčbě veřejných rozpočtů?
Odbory mají jasno. A navrhují především zrušit všechna již schválená snížení daní a pojistného pro rok 2010.
Druhým následným opatřením by mělo být okamžité zrušení snížení sociálního pojistného u zaměstnavatelů, přijaté na návrh NERVu, jako takzvané antikrizové opatření.
„Především jde o lidskou důstojnost,“ shrnul celou problematiku jeden z lídrů ČSSD, Vítězslav Jandák.“Jak se má člověk cítit, a plnohodnotně žít, kdy nemá práci ani na nájem a živobytí. Je kuriózní, že ten, kdo podpálil chlupu křičí hoří. Celou situaci zavinila nezodpovědná a antisociální politika ODS a já věřím, že si to lidé, jdou k volbám, uvědomují…“
(icer)kategorie: Aktuálně, esondy.cz