Zaznělo v Glasgowě 2014
Ve skotském Glasgowě se konal ve dnech 27.10. - 28.10.2014 dvoudenní workshop 36 delegátů hasičských odborových svazů ze 16 členských zemí Evropské unie za účasti hostů z Turecka, USA/Kanady. Organizátoři z EPSU v Bruselu, celonárodní centrály FBU v Londýně a skotské odborové organizace FBU připravili pro toto setkání materiály, jejichž podklady poslal také český OSH. První den byl věnován prohlídce nového školícího a výcvikového střediska Uaill v Glasgow-Cambuslang, které je jedním z nejmodernějších zařízení tohoto typu na světě. Pro účastníky mítingu zde byly připraveny ukázky praktického výcviku v různých situacích a prostředích při vyprošťování zasypaných osob, likvidaci požáru po výbuchu v chemickém provozu, požár bytu a záchrana osob, dálniční a železniční nehody a další místa pro výcvik jako zřícená fotbalová tribuna, kostel, obchodní dům. O celé škále souvisejících rizik a organizaci tohoto výcvikového střediska se diskutovalo během prohlídky a v následující diskuzi. Stěžejními tématy pro jednání a diskuzní příspěvky druhý den byl: - Projekt e-Call v sítích elektronických komunikací pro přenos palubních tísňových hovorů na číslo 112 v celé Evropské unii. Přednášející Arno Dick z německého Ver.di a expert Harry Evers z Regionální iniciativy pro dopravu v Dolním Sasku také uvedli, že dodavatelem této technologie je Telefonica Czech Republic., a.s. Uživatelem v České republice bude Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. - Strategický rámec Evropské unie pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci 2014 - 2020 určující tři hlavní výzvy: 1.Zlepšit uplatňování stávajících pravidel BOZP 2.Lépe se věnovat prevenci nemocí z povolání 3.Brát v úvahu stárnutí pracovní síly v EU Řada delegátů se v diskuzi vyjádřila také k dopadu úsporných opatření na hasičské služby v jejich zemích v minulých letech i v současnosti. Christine Jakob z EPSU informovala o aktuálním stavu a směru vývoje v diskuzi ke Směrnici EU o pracovní době v zemích EU. Evropská komise zve odborové svazy zastoupené v hasičské síti EPSU, aby přispěly k pokračujícímu vyhodnocování legislativního procesu o nabývání sociálních výhod. - Dále probíhá v zemích EU akce na podporu hasičů v Gruzii http://www.epsu.org/a/10215 Podporu gruzinským hasičům vyjádřil letos, jako jeden z prvních, také český OSH. Jako host na tomto setkání vystoupil Harold A. Schaitberger, generální ředitel IAFF (International Association of Firefighters) reprezentující přes 300.000 hasičů států USA a Kanady. Zaměřil se ve svém projevu na výzvy, před kterými stojí hasičská profese a jak to vidí v USA a Kanadě. Další míting hasičské sítě EPSU se bude konat 11. a 12. června 2015 v německém Hannoveru. OSH Milan Skalník
Ve skotském Glasgowě se konal ve dnech 27.10. - 28.10.2014 dvoudenní workshop 36 delegátů hasičských odborových svazů ze 16 členských zemí Evropské unie za účasti hostů z Turecka, USA/Kanady. Organizátoři z EPSU v Bruselu, celonárodní centrály FBU v Londýně a skotské odborové organizace FBU připravili pro toto setkání materiály, jejichž podklady poslal také český OSH.
První den byl věnován prohlídce nového školícího a výcvikového střediska Uaill v Glasgow-Cambuslang, které je jedním z nejmodernějších zařízení tohoto typu na světě. Pro účastníky mítingu
zde byly připraveny ukázky praktického výcviku v různých situacích a prostředích při vyprošťování zasypaných osob, likvidaci požáru po výbuchu v chemickém provozu, požár bytu a záchrana osob, dálniční a železniční nehody a další místa pro výcvik jako zřícená fotbalová tribuna, kostel, obchodní dům. O celé škále souvisejících rizik a organizaci tohoto výcvikového střediska se diskutovalo během prohlídky a v následující diskuzi.
Stěžejními tématy pro jednání a diskuzní příspěvky druhý den byl:
- Projekt e-Call v sítích elektronických komunikací pro přenos palubních tísňových hovorů na číslo 112 v celé Evropské unii. Přednášející Arno Dick z německého Ver.di a expert Harry Evers z Regionální iniciativy pro dopravu v Dolním Sasku také uvedli, že dodavatelem této technologie je Telefonica Czech Republic., a.s.
Uživatelem v České republice bude Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
- Strategický rámec Evropské unie pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci 2014 - 2020 určující tři hlavní výzvy:
1.Zlepšit uplatňování stávajících pravidel BOZP
2.Lépe se věnovat prevenci nemocí z povolání
3.Brát v úvahu stárnutí pracovní síly v EU
Řada delegátů se v diskuzi vyjádřila také k dopadu úsporných opatření na hasičské služby v jejich zemích v minulých letech i v současnosti.
Christine Jakob z EPSU informovala o aktuálním stavu a směru vývoje v diskuzi ke Směrnici EU
o pracovní době v zemích EU. Evropská komise zve odborové svazy zastoupené v hasičské síti EPSU, aby přispěly k pokračujícímu vyhodnocování legislativního procesu o nabývání sociálních výhod.
- Dále probíhá v zemích EU akce na podporu hasičů v Gruzii http://www.epsu.org/a/10215
Podporu gruzinským hasičům vyjádřil letos, jako jeden z prvních, také český OSH.
Jako host na tomto setkání vystoupil Harold A. Schaitberger, generální ředitel IAFF (International Association of Firefighters) reprezentující přes 300.000 hasičů států USA a Kanady. Zaměřil se ve svém projevu na výzvy, před kterými stojí hasičská profese a jak to vidí v USA a Kanadě.
Další míting hasičské sítě EPSU se bude konat 11. a 12. června 2015 v německém Hannoveru.
OSH
Milan Skalník
|