Zasedal pracovní tým RHSD ČR pro pracovněprávní vztahy, kolektivní vyjednávání a zaměstnanost
Jedním z bodů jednání bylo zvýšení dávek nemocenského při déle trvající dočasné pracovní neschopnosti Pracovní tým RHSD projednal materiál MPSV „Zvýšení dávek nemocenského při déle trvající dočasné pracovní neschopnosti“, který je předkládán plenárnímu zasedání Rady hospodářské a sociální dohody dne 21. listopadu 2016 na základě úkolu z posledního jednání RHSD. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje dvě varianty řešení navýšení nemocenského u déle trvajících dočasných pracovních neschopností; v obou případech se přitom předpokládá zachování náhrady mzdy od 4. do 14. dne hrazené zaměstnavatelem v současné výši. Materiál je předkládán k realizaci závěrů jednání pléna RHSD ze dne 12. září 2016, kde tomuto záměru Ministerstva práce a sociálních věcí na úpravu nemocenského vyjádřily podporu jak zástupci zaměstnavatelů, tak i zástupci zaměstnanců. Cílem opatření je zmírnění ekonomického dopadu poklesu příjmů a zlepšení sociální situace příjemců nemocenských dávek v případě dlouhodobě trvající dočasné pracovní neschopnosti. Za takové dlouhodobé případy trvání dočasné pracovní neschopnosti se považují případy trvající déle než 30 kalendářních dnů, resp. déle než 60 kalendářních dnů. Varianta 1 předpokládá zvýšení nemocenského již od 31. dne dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské by bylo poskytováno ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den od 15. do 30. dne dočasné pracovní neschopnosti, 66 % od 31. do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti a 72 % od 61. dne dočasné pracovní neschopnosti. Ve variantě 2 by se nemocenské zvýšilo více, ale až od 61. dne dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské by bylo poskytováno ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den od 15. do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti a dále ve výši 78 % od 61. dne dočasné pracovní neschopnosti. Pokud jde o diskusi o parametrech navrhovaného řešení, vyžaduje politické posouzení. Odbory řipomínají dlouhodobé požadavky ČMKOS na obnovení plné funkčnosti systému nemocenského pojištění v jeho původní podobě, které by vyloučilo problémy související s kontrolami režimu práce neschopných zaměstnanců zaměstnavateli, karenční dobou a dalšími opatřeními. Po projédnání v plénu tripartity 21. listopadu 2016 vás budeme informovat o výsledcích jednání. Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů
Jedním z bodů jednání bylo zvýšení dávek nemocenského při déle trvající dočasné pracovní neschopnosti
Pracovní tým RHSD projednal materiál MPSV „Zvýšení dávek nemocenského při déle trvající dočasné pracovní neschopnosti“, který je předkládán plenárnímu zasedání Rady hospodářské a sociální dohody dne 21. listopadu 2016 na základě úkolu z posledního jednání RHSD.
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje dvě varianty řešení navýšení nemocenského u déle trvajících dočasných pracovních neschopností; v obou případech se přitom předpokládá zachování náhrady mzdy od 4. do 14. dne hrazené zaměstnavatelem v současné výši. Materiál je předkládán k realizaci závěrů jednání pléna RHSD ze dne 12. září 2016, kde tomuto záměru Ministerstva práce a sociálních věcí na úpravu nemocenského vyjádřily podporu jak zástupci zaměstnavatelů, tak i zástupci zaměstnanců.
Cílem opatření je zmírnění ekonomického dopadu poklesu příjmů a zlepšení sociální situace příjemců nemocenských dávek v případě dlouhodobě trvající dočasné pracovní neschopnosti. Za takové dlouhodobé případy trvání dočasné pracovní neschopnosti se považují případy trvající déle než 30 kalendářních dnů, resp. déle než 60 kalendářních dnů.
Varianta 1 předpokládá zvýšení nemocenského již od 31. dne dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské by bylo poskytováno ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den od 15. do 30. dne dočasné pracovní neschopnosti, 66 % od 31. do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti a 72 % od 61. dne dočasné pracovní neschopnosti.
Ve variantě 2 by se nemocenské zvýšilo více, ale až od 61. dne dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské by bylo poskytováno ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den od 15. do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti a dále ve výši 78 % od 61. dne dočasné pracovní neschopnosti.
Pokud jde o diskusi o parametrech navrhovaného řešení, vyžaduje politické posouzení.
Odbory řipomínají dlouhodobé požadavky ČMKOS na obnovení plné funkčnosti systému nemocenského pojištění v jeho původní podobě, které by vyloučilo problémy související s kontrolami režimu práce neschopných zaměstnanců zaměstnavateli, karenční dobou a dalšími opatřeními.
Po projédnání v plénu tripartity 21. listopadu 2016 vás budeme informovat o výsledcích jednání.
Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů