Vyjádření Odborového svazu hasičů k dopisu který jste dostali elektronickou poštou dne 29. května od předsedy ZO OSH Ostrava Daniela Birteka
Tento dopis jste dostali do schránek s el. adresou pro doručování pošty pro ZO OSH: "Zdravím všechny kolegy odboráře. Patrně touto zprávou, jak my v Ostravě vidíme právě proběhlý VI. sjezd OSH, nepotěšíme mnoho odborářů, ale přes to věříme, že se najdou v odborech lidé, smýšlející jako my. Pokud se takoví objeví, budeme rádi, když se nám ozvou. Spolupracujeme úzce s odboráři Zlínského kraje a uvítáme další, stejně smýšlející odboráře. My nebudeme jen sedět za pecí a čekat až p. Ryba na konci roku zjistí, že vlastně nic neušetřil a s tichým souhlasem OSH nám vemou dalších 10% nebo 15% z platu aby dosáhl na úspory. Nevěříme ani tomu, že je schopen připravit nějakou koncepci, a že se postaví v konečném důsledku za hasiče. Zatím slíbil jen 200 mil. na propuštěných civilních zaměstnancích, ale sami všichni víme, jak to většinou probíhá. Dalších 200 mil. vytáhl odněkut ze šuplíku, ale co zbylých 400 mil.??? Pokud neotevřou zákon, tak udělá na konci roku jedinou věc, sníží hasičům platy. Ale na tohle zase doplatí jen hasiči, jak se můžete přesvědčit na našich odborových stránkách, jak se u HZS rozdělují odměny, a to na GŘ mají v průměru o 7% vyšší platy než na krajích. Připravujeme další akce a nehodláme čekat až se možná něco dovíme z řad OSH nebo z GŘ.Ono by už pak mohlo být na cokoli pozdě. Pokud ani Vy nechcete čekat, napište". Přeji všem příjemný den. Za odboráře z Ostravy Dan Birtek
Na většinu pochybnosí kolegy Birteka bylo v minulosti v sekci Aktuality odpovězeno a informace o tom, že OSH nesedí za pecí a čeká až za něho někdo něco zařídí bylo nejen zde, ale i v médiích dost.
Rozpočet pro rok 2012 byl schválen ve výši 6.847 mil. Kč. Začátkem roku bylo provedeno zavázání cca 194 mil. Kč. Zavázání se nedotklo platových prostředků a celé bylo realizováno v ostatních provozních výdajích. To je v tomto již seškrtaném rozpočtu další "zářez do živého," platové prostředky však zůstávají nezměněnny. Odborový svaz hasičů ani Generální ředitelství hasičského záchranného sboru ČR (podle několika jednání s GŘ) nemají v tuto chvíli žádné informace o dalším snižování rozpočtu HZS ČR.
Pokud se týká roku 2013 a dále, je znám pouze rozpočtový výhled, ale o konkrétní podobě rozpočtu nebylo zatím na úrovni MV jednáno. Předseda OSH absolvoval řadu jednání s předsedy politických stran a hnutí při kterých upozornil na možné fatální dopady na bezpečnost občanů pro případ, že by navržené škrty zejména v roce 2014 byly realizovány (informace o průběhu jednání jsme podávali na webových stránkách). Při závěrečném jednání o možných dopadech s premiérem Petrem Nečasem jsme byli ujištěni, že vláda vnímá nebezpečí hrozící občanům v souvislosti se škrty v resortu vnitra a při tvorbě státního rozpočtu na rok 2013 budou možné dopady diskutovány.
GŘ předložilo podrobnou analýzu dopadů realizace střednědobého výhledu. Tato byla dostatečně rozebrána s vedením MV a řediteli HZS krajů. Současně byla prezentována na tiskové konferenci, v různých médiích i na sjezdu OSH. Z tohoto analytického materiálu jednoznačně vyplývá, že HZS ČR může dále uspořit (bez omezení standardu služeb pro občana) maximálně cca 100 mil. Kč. Tato úspora je vygenerována mimo jiné i ze snížení počtu pracovních a služebních míst v rozsahu 150 na GŘ a jeho zařízení a 150 míst z nevýjezdové části HZS krajů a ZÚ.
V materiálu jsou uvedeny různé varianty řešení s dopadem na občana, které ale GŘ rozhodně nedoporučuje a OSH s nimi zásadně nesouhlasí. S poklesem průměrného platu již GŘ ve zmíněném analytickém materiálu ani v jedné z variant nepočítá.
Generální ředitel HZS ČR při seznámení delegátů sjezdu s analýzou upozornil, že snižování počtů lze činit u příslušníků pouze na volných tabulkách. Otevření zákona o služebním poměru odmítají všechny odborové organizace působící v bezpečnostních sborech, stejně jako GŘ. V případě otevření zákona by mohlo dojít k obrovské destabilizaci celého sboru a v konečném důsledku i celé vnitřní bezpečnosti ČR.
V současné době proběhla jednání zástupců GŘ s většinou poslanců parlamentu ČR. Rovněž vedení GŘ jednalo s vedením všech v parlamentu zastoupených politických stran. Rovněž se vedou jednání s rozpočtovým výborem a výborem pro bezpečnost, resp. podvýborem pro IZS. Dále proběhla jednání se svazem měst a obcí ve věci posílení příjmové stránky rozpočtu. Intenzivně se pracuje na čerpání prostředků EU (stadardizace KOPIS, dva projekty na techniku). Jsme přesvědčeni, že OSH rozhodně nečinně nesedí a v otázkách finančních prostředků můžeme (zatím ještě stále "jen") pouze trpělivě vysvětlovat těm, kteří o financích rozhodují, že další krácení rozpočtu jde na vrub poskytovaných služeb.
Jakékoli podněcování k vnitřnímu rozkolu mezi jednotlivými skupinami v našem sboru vede jedině k jeho celkovému oslabení, čerpá energii, kterou by mohla být věnována jinde a může být právě tím, co rozhodne v neprospěch sboru. Z již uskutečněných jednání je zřejmé, že právě mnohdy nepravdivé informace a polopravdy od různých "zájmových skupin" o tom, kde lze ještě šetřit vedou k všeobecnému názoru, že vlastně ještě je z čeho škrtat a je možné dále šetřit. Sbor je zkrátka finančně vyždímán na doraz a vše spěje k tomu, že OSH se bude muset ozvat i jinak, než jednáním a mediálními upozorněními veřejnosti. Na to jsme ale členskou základnu upozorňovali, viz usnesení výkonné rady, sjezdu atd.
Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů