Včera jsme se zúčastnili konference "Perspektivy sociálních systémů"
Pod tímto názvem se 19. května v Praze uskutečnila konference, kterou ve spolupráci s ČMKOS uspořádala nadace Fridrich-Ebert-Stiftung. Hledat v dnešní době perspektivu ...
Pod tímto názvem se 19. května v Praze uskutečnila konference, kterou ve spolupráci s ČMKOS uspořádala nadace Fridrich-Ebert-Stiftung. Hledat v dnešní době perspektivu sociálních systémů, kdy naopak jedním z vážných dopadů hospodářské a finanční krize je výrazně redukovat sociální výdaje, se může zdát provokativní, zdůraznil v úvodu Vít Samek, vedoucí právního oddělení ČMKOS, který se ujal moderování celé konference. Toto téma jsme ale záměrně zvolili v této době, zdůraznil, Samek.
Je třeba v rozumné konfrontaci rozdílných názorů upozorňovat, proč bytostným zájmem odborů je nepřipustit, aby doba krize, kdy lidé právě nejvíce potřebují pomoc těchto sociálních systémů, nebyla zneužita k drastické redukci či dokonce k jejich privatizaci. Fungující sociální systémy nejsou jen pro dobu konjunktury, krize naopak prověřuje společnost, v jaké míře je schopna zachovat svoji soudržnost a určitou míru solidarity. Zkušenosti z jednotlivých zemí EU, zejména západních naznačují snahy, udržet konkurenceschopnost sociálního státu, zdůraznil Rolf Bosinger z německého ministerstva práce. Veškerá reformní opatření německá vláda vždy široce diskutuje s opozicí a s představiteli zaměstnavatelů a odborů. Při řešení dopadů krize Německo podle Bosingera nepůjde skandinávskou cestou vyšších daní.
„Lidi nemůžeme obelhávat tvrzením, že současnou finanční krizi způsobily rozhazovačné sociální systémy a tlak odborů na mzdy,“ Zdůraznil ve svém vystoupení Martin Potůček z Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK. O konkrétních dopadech krize na sociální systémy Slovenska poté referoval Ján Košta z Ekonomického ústavu SAV.
Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů nastínil pesimistickou vizi, kdy podle něho evropské státy v budoucích 20 letech nebudou schopny zlepšovat a plynule financovat sociální služby. Tyto systémy se v jednotlivých zemích EU budou nadále lišit podle kulturních a historických tradic zemí a lze proto těžko přebírat a opisovat jednotlivé koncepce. V závěru se J. Rusnok vyjádřil k penzijní reformě a jednoznačně uvedl, že v této době není v ČR vůbec realistické jít cestou tzv. op-outu, tedy část peněz z průběžného financování důchodů převést do soukromých penzijních fondů.
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
vložil: Z.J.Oberreiter