OSH | Odborový svaz hasičů

Stanovisko OSH k návrhu novelizace zákona 361/2003Sb.

Dnes jsme zaslali legislativní radě vlády prostřednictvím ČMKOS stanovisko k návrhu poslanců Bublana, Filipa,Tejce, Maršíčka, Aubrechta, Bebarové-Rujbrové a dalších na ...

Dnes jsme zaslali legislativní radě vlády prostřednictvím ČMKOS stanovisko k návrhu poslanců Bublana, Filipa,Tejce, Maršíčka, Aubrechta, Bebarové-Rujbrové a dalších na vydání zákona, kterým se novelizuje zákon č.361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů (sněmovní tisk č. 214, jak jsme již dříve informovali). Jde v podstatě pouze o zrušení ustanovení § 112odst.2, tj. o zrušení přesčasů „zdarma“, resp. předem zahrnutých do ročního limitu 150 hodin do služebního příjmu. Z hlediska legislativního jsme samozřejmě neměli důvod uplatňovat jakékoliv připomínky, neboť návrh se kryje s naší dlouhodobou snahou o zrušení přesčasů „zdarma“, proto naše stanovisko bylo „bez připomínek“. Obdobné stanovisko zaujal i NOSP a OS státních orgánů. Všechny tři svazy, zastupující příslušníky, sdružené v ČMKOS, která jako největší odborová centrála je řádným připomínkovým místem, zaujímají tedy stejný postoj.
Připomínáme historii „přesčasových“ ustanovení služebního zákona: v prvním vládním návrhu z r. 2001 byl přesčas za náhradní volno, nebo za plat, vč. příplatku za přesčas. Tento příplatek byl společně s „příplatky ze směny“ poslanci zrušen a kompenzován o 10% zvýšeným tarifem pro směnaře. Ve sněmovně byl tehdy stínovým ministrem vnitra dokonce připravován návrh, kterým by VEŠKERÁ služba přesčas byla zahrnuta do služebního příjmu. Po několika diskusích, které jsme s panem stínovým ministrem tehdy vedli, navrhl nakonec „kompromis“ v podobě ročního limitu 300 hodin pro směnaře a 150 hodin pro ostatní. Přes náš kategorický nesouhlas byla tato zjevně nespravedlivá úprava parlamentem schválena . Protože jsme se s tím nesmířili a dále jsme usilovali o zrušení jakýchkoliv přesčasů „zdarma“, došlo nakonec k dalšímu „kompromisu“ vládním návrhem, který byl schválen a přinesl dosud platnou úpravu, tj. „150 hodin pro všechny“. Nelegislativní komentář k dnešní situaci kolem novely viz naše aktualita ze dne 21.5.2007.

Zdeněk J.Oberreiter, 1. místopředseda OSH

Naši partneři

Menu