Stanovisko Odborového svazu KOVO ke snaze vlády a zaměstnavatelů o změnu účinnosti nového zákoníku práce .
Odborový svaz KOVO nesouhlasí s rozhodnutím stávající vlády a tlakem zaměstnavatelů na posunutí účinnosti nového zákoníku práce o jeden rok. Tuto ...
Odborový svaz KOVO nesouhlasí s rozhodnutím stávající vlády a tlakem zaměstnavatelů na posunutí účinnosti nového zákoníku práce o jeden rok. Tuto snahu vnímáme jako krok, který může vést v budoucnu ke zrušení zákoníku práce v očekávání výhry v předčasných volbách. Je to pokus o zhoršení postavení zaměstnanců a jejich zástupců. Odborový svaz KOVO již před parlamentními volbami 2006 avizoval, že bude bránit zákoník práce v případě, že bude ohrožena jeho existence. Vnímáme tyto kroky vlády jako cestu vedoucí k narušení sociálního smíru v České republice. Nejsou to odbory, kdo tento stav vyvolává. Jsou to zejména zaměstnavatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy ČR a z politických stran zejména ODS, kdo zkouší najít hranici trpělivosti odborů a zaměstnanců. Na takové snahy jsme připraveni razantně reagovat všemi typy odborových protestních aktivit. Česká republika musí být i nadále zemí, kde je dostatečně garantováno postavení zaměstnanců a jejich zástupců.
K přípravě nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci
Jako absurdní a společensky neúnosný považuje OS KOVO postoj zaměstnavatelů reprezentovaný Svazem průmyslu a dopravy ČR vůči návrhu nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Odborový svaz KOVO nevidí žádný logický důvod pro omezení poskytování „placeného volna“ zaměstnancům v případech, které uvádí návrh nařízení vlády. Např. snaha dostat zaměstnance do situace, kdy má předvídat skutečnost, že mu zemře příbuzný a že si má na tento už tak tragický okamžik individuálně nebo v kolektivní smlouvě sjednat náhradu mzdy, je pokus o návrat právního stavu na počátek 20. století, kdy se tyto pracovněprávní vztahy teprve utvářely. Všechny stávající oblasti pracovního volna s náhradou mzdy by měly být i nadále garantovány a nikdo by je neměl zpochybňovat. Odborový svaz KOVO vnímá tento postoj jako další z řady pokusů o snížení postavení a jistot zaměstnanců v ČR, proti kterým budeme velmi aktivně vystupovat.
Josef Středula
předseda OS KOVO
V Hradci Králové 4. října 2006