OSH | Odborový svaz hasičů

Společný postup odborových svazů rozpočtové sféry (RoPo)

Při koordinační schůzce předsedů OS byl dohodnut společný potup OS RoPo v dalším vyjednávání o platech na rok 2017 OS RoPo požadují navýšení celkového objemu prostředků na platy na rok 2017 minimálně o 10 % s tím, že nárůst bude v odpovídající výši promítnut do všech stupnic platových tarifů, které jsou přílohou nařízení vlády č. 564/2006 Sb. a 286/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Požadavek vychází ze současného příznivého ekonomického vývoje a návazné prognózy Ministerstva financí ČR na nárůst mezd a platů v roce 2017 (podle posledních zveřejněných údajů by měl objem prostředků na mzdy a platy dosáhnout 4,6 %). Dále odbory požadují zohlednění plně neakceptovaného požadavku v rozpočtu na rok 2016 a kompenzaci předpokládané inflace v letech 2016 a 2017. Závažným argumentem pro výraznější navýšení platových tarifů je i skutečnost, že v současné době je v přílohách č. 1 - 5 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., celkem 88 platových tarifů pod úrovní minimální mzdy. Největší problém je v základní platové stupnici, ve které se nízký platový tarif promítá až do 5. platové třídy (jedná se zejména o zaměstnance kultury). OS RoPo se jednoznačně shodly, že Vláda ČR by měla zrušit všechny platové tarify, které jsou pod minimální mzdou. OS RoPo požadují u zaručené mzdy, aby její výše resp. procentní zvyšování minimálně kopírovalo úpravu platových tarifů, pokud nedojde k jejímu zvýšení při úpravě minimální mzdy. OSH

Při koordinační schůzce předsedů OS byl dohodnut společný potup OS RoPo v dalším vyjednávání o platech na rok 2017
OS RoPo požadují navýšení celkového objemu prostředků na platy na rok 2017 minimálně o 10 % s tím, že nárůst bude v odpovídající výši promítnut do všech stupnic platových tarifů, které jsou přílohou nařízení vlády č. 564/2006 Sb. a 286/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Požadavek vychází ze současného příznivého ekonomického vývoje a návazné prognózy Ministerstva financí ČR na nárůst mezd a platů v roce 2017 (podle posledních zveřejněných údajů by měl objem prostředků na mzdy a platy dosáhnout 4,6 %). Dále odbory požadují zohlednění plně neakceptovaného požadavku v rozpočtu na rok 2016 a kompenzaci předpokládané inflace v letech 2016 a 2017.
Závažným argumentem pro výraznější navýšení platových tarifů je i skutečnost, že v současné době je v přílohách č. 1 - 5 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., celkem 88 platových tarifů pod úrovní minimální mzdy. Největší problém je v základní platové stupnici, ve které se nízký platový tarif promítá až do 5. platové třídy (jedná se zejména o zaměstnance kultury).

OS RoPo se jednoznačně shodly, že Vláda ČR by měla zrušit všechny platové tarify, které jsou pod minimální mzdou.
OS RoPo požadují u zaručené mzdy, aby její výše resp. procentní zvyšování minimálně kopírovalo úpravu platových tarifů, pokud nedojde k jejímu zvýšení při úpravě minimální mzdy.

OSH

Naši partneři

Menu