Odeslání připomínek k návrhu novely vyhlášky 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb
Nad rámec předloženého návrhu Českomoravská konfederace odborových svazů požaduje navýšení základního přídělu do FKSP na úroveň platnou do konce roku 2010, tj. požaduje stanovit, že fond se tvoří 2 % z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mzdy a odměny za pracovní pohotovost. Krácení základního přídělu do FKSP stanovené vyhláškou č. 365/2010 Sb., je v přímém rozporu se zvyšujícím se počtem titulů, na které je možné přispívat. Současná dotace fondu výrazně omezuje možnost financování příspěvků na potřebné účely a ztěžuje uzavírání dohod mezi zaměstnavateli a odbory při stanovování rozpočtu fondu a způsobu jeho čerpání. Ve většině organizací se tak redukuje čerpání fondu na příspěvek na stravování a v omezené míře na rekreaci nebo penzijní připojištění. Je nutné vzít na vědomí, že v takové situaci fond kulturních a sociálních potřeb již nemůže plnit stanovený účel. V současné době probíhá připomínkové řízení k návrhu vyhlášky ministerstva financí, kterou se mění vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů. Odbory kladně hodnotí reakci ministerstva na promítnutí zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, zrušení neplatného ustanovení o dalších příjmech fondu formou splátky půjček na bytové účely poskytovaných do konce roku 1992 a uvedení do vyhlášky terminologického souladu se zákonem č. 155/1996 Sb., o důchodovém pojištění. Legislativně technické změny obsažené v návrhu změnové vyhlášky dají do souladu tento právní předpis s nově vydanými normami, zejména občanským zákoníkem. Nad rámec předloženého návrhu Českomoravská konfederace odborových svazů požaduje navýšení základního přídělu do FKSP na úroveň platnou do konce roku 2010, tj. požaduje stanovit, že fond se tvoří 2 % z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mzdy a odměny za pracovní pohotovost. Krácení základního přídělu do FKSP stanovené vyhláškou č. 365/2010 Sb., je v přímém rozporu se zvyšujícím se počtem titulů, na které je možné přispívat. Současná dotace fondu výrazně omezuje možnost financování příspěvků na potřebné účely a ztěžuje uzavírání dohod mezi zaměstnavateli a odbory při stanovování rozpočtu fondu a způsobu jeho čerpání. Ve většině organizací se tak redukuje čerpání fondu na příspěvek na stravování a v omezené míře na rekreaci nebo penzijní připojištění. Je nutné vzít na vědomí, že v takové situaci fond kulturních a sociálních potřeb již nemůže plnit stanovený účel. Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů
V současné době probíhá připomínkové řízení k návrhu vyhlášky ministerstva financí, kterou se mění vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů.
Odbory kladně hodnotí reakci ministerstva na promítnutí zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, zrušení neplatného ustanovení o dalších příjmech fondu formou splátky půjček na bytové účely poskytovaných do konce roku 1992 a uvedení do vyhlášky terminologického souladu se zákonem č. 155/1996 Sb., o důchodovém pojištění.
Legislativně technické změny obsažené v návrhu změnové vyhlášky dají do souladu tento právní předpis s nově vydanými normami, zejména občanským zákoníkem.
Nad rámec předloženého návrhu Českomoravská konfederace odborových svazů požaduje navýšení základního přídělu do FKSP na úroveň platnou do konce roku 2010, tj. požaduje stanovit, že fond se tvoří 2 % z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mzdy a odměny za pracovní pohotovost. Krácení základního přídělu do FKSP stanovené vyhláškou č. 365/2010 Sb., je v přímém rozporu se zvyšujícím se počtem titulů, na které je možné přispívat. Současná dotace fondu výrazně omezuje možnost financování příspěvků na potřebné účely a ztěžuje uzavírání dohod mezi zaměstnavateli a odbory při stanovování rozpočtu fondu a způsobu jeho čerpání. Ve většině organizací se tak redukuje čerpání fondu na příspěvek na stravování a v omezené míře na rekreaci nebo penzijní připojištění. Je nutné vzít na vědomí, že v takové situaci fond kulturních a sociálních potřeb již nemůže plnit stanovený účel.
Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů