Nebezpečí solárních střech
Zdroj Fyzmatik podle Petra Podaného Nebezpečí solárních střech Statisíce solárních panelů se začíná kromě solárních elektráren čím dál více objevovat na střechách rodinných domků. Není se co divit, kdo trochu přemýšlí o budoucím zdražování cen za elektrickou energii díky boomu solárních elektráren u nás, se začne zajímat o využití solárních panelů pro svou střechu. A tak podle vzoru Německa se montují solární panely na střechy budov. Majitelé si mnou ruce, jak to ekologicky a ekonomicky šikovně zařídili, ale věc má háček. V případě požáru mohou díky solárním panelům přijít i o celý dům. Fotovoltaická zařízení pracují spolehlivě a prakticky neustále dodávají elektrický proud. Zařízení ve dne generuje stejnosměrný proud o napětí kolem 1000 V a teprve potom se tento proud v měniči převádí na střídavý. Pod napětím je zařízení i v noci, když na něj dopadá světlo. Tento elektrický proud je natolik silný, že je nebezpečný pro zasahující hasiče, kteří likvidují případný požár domku s fotovoltaikou. V takovém případě, aby nedošlo k ohrožení života hasičů, může velitel zásahu hasičů vydat příkaz o kontrolovaném vyhoření celé budovy. Chrání přitom pouze okolní objekty. Likvidace požárů budov s fotovoltaikou jsou podle zkušeností hasičů ze sousedního Německa velmi nebezpečné proto, že solární systém překvapivě nejde jednoduše celý vypnout. Jedná se o technicky obtížný problém, kdy by u každého solárního panelu byl vypínač, který by okamžitě zareagoval při vypnutí síťového měniče napětí zasahujícími hasiči. Tato technologie je nejenom velmi drahá, ale zatím není běžně k dispozici uživatelům. Tímto problémem se začínají zabývat i čeští hasiči, kteří by neměli vstupovat do prostor takových objektů, kde už je voda nebo poškozené elektrické vedení. Je docela pravděpodobné, že i pojišťovny zohlední rizikovost pojistek takových objektů a pokud se problém nepodaří vhodnou formou vyřešit, tak by mohlo dojít ke zvýšení cen pojištění objektů se solárními zařízeními.
Hasičská a záchranná služba Lothian and Borders
prevence - ochrana - výjezdy
Postupy hasičů ve Velké Británii
Nebezpečí spojená s fotovoltaickými solárními panely
Vzhledem k relativně malému počtu zařízení s fotovoltaickými články (dále FV) v této zemi, je tato informace silně preventivní. Nicméně, jakmile se jejich množství zvyšuje, tak roste i pravděpodobnost, že dojde k nehodě, která bude vyžadovat určitou informovanost či znalost konkrétních nebezpečí a rizik.
Informace související s možnou nehodou byly poskytnuty s laskavým svolením hasičů z Tasmánie a Německa, a informace o obecných zásadách týkající se FV článků, s laskavým svolením EnergySavings Trust (Kartel zabývající se úsporami energie).
Nebezpečí elektrického proudu
Výše uvedené hasičské služby upozornily na potenciální nebezpečí elektrického proudu z energie vyrobené FV jednotkami. I když je systém izolovaný na vstupu nebo pojistkové skříni, může zůstat „živý" mezi panely a izolací. To představuje potenciální úraz elektrickým proudem pro hasiče při zásazích na stavebních konstrukcích, a to nejen v denních hodinách, ale může se to stát i při minimální úrovni osvětlení během noci (např.za jasného měsíčního svitu nebo nebo při umělém osvětlení místa zásahu).
Padající panely
Kromě rizika úrazu elektrickým proudem, je zde i nebezpečí ze střechy padajících solárních panelů; buď proto, že se oddělily od svého upevnění, nebo proto, že se propadne střecha pod nimi
a panely se zřítí do budovy.
Nebezpečí létajícího skla
Nejen, že existuje nebezpečí být zasažen padajícím panelem, ale jakmile se padající panel dotkne země, může to způsobit, že sklo v něm se rozbije a je prudce vymrštěno do okolí.
Všeobecné informace
FV články jsou panely, které mohou být instalovány na střechu nebo na stěnu. Každý článek je vyrobený z jedné nebo dvou vrstev polovodivého materiálu, obvykle křemíku. Když světlo svítí na článek, vytvoří se napříč vrstvami elektrické pole. Čím silnější je sluneční svit, tím více elektřiny se vyrobí. Nicméně, FV články nepotřebují působení přímého slunečního záření aby pracovaly – mohou generovat nějakou elektrickou energii i při zatažené obloze.
Články bývají v různých tvarech a barvách, od šedých "solárních dlaždic", které vypadají jako střešní tašky až po panely a průhledné články, které mohou být použity na sklenících. Výstup z FV článku se měří v maximu kilowat (kWp), což je množství
energie, které článek generuje na plném slunci. Typický domácí systém s několika sestavenými články může generovat 2 kWp.
Systém převádí sluneční záření na stejnosměrný proud (DC) v solárním panelu a
napájí ho do měniče, kde je zase převáděn na střídavý proud (AC) a veden do
pojistkové skříně, aby zásoboval domácnost. Přebytek energie je buď veden zpět do
elektrického napájecího vedení a do sítě nebo do záložních baterií. Ve všech případech zde hrozí hasičům potenciální nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
Velitelé zásahu by měli zvážit následující pokyny při řešení mimořádných událostí, když se jedná o soustavu fotovoltaických článků.
- Ujistěte se, že přívod el. proudu byl odpojen, a vypínač solární jednotky je v poloze vypnuto. Může být umístěn buď na hlavní pojistkové desce nebo v blízkosti měniče. Solární panely a kabeláž pro měnič / deska pojistek bude stále živá.
- Označte umístění měniče a kabeláž solárního panelu a všechny zasahující varujte.
- Monitorujte šíření požáru, a informujte operační středisko, pokud se požár
přiblíží k ovládacímu zařízení nebo kabeláži.
- Zajistěte, aby personál nepracoval přímo pod sestavou PV článků; ohraničte prostor.
- Tak jako u jakéhokoli zařízení generujícího elektrický proud, nepřibližujte se nebo nedotýkejte žádných částí, o kterých s jistotou nevíte, jestli jsou „mrtvé a odpojené“ a zajistěte přítomnost odborné elektrárenské služby.
Operační řízení je omezené a bude po určité době aktualizováno s postupným rozvojem v průmyslu.
Z knihovny EPSU – sekce FireFighters
vybral a pro OSH přeložil
Milan Skalník