OSH | Odborový svaz hasičů

Na co má hasičský záchranný sbor peníze a na co nikoli

            V souvislosti s poskytováním právní pomoci ze strany Odborového svazu hasičů svým členům, mnohdy vychází najevo, jak bezpečnostní sbor zmíněný v nadpisu tohoto příspěvku vynakládá peněžní prostředky.             Tak jako dalším příslušníkům, byl našemu členovi k 1. 1. 2011 stanoven služební příjem o 4 100 Kč nižší, s odůvodněním, že je nutno přihlédnout k objemu mzdových prostředků. Proti rozhodnutí služebního funkcionáře se příslušník odvolal, a jak očekával, bylo jeho odvolání zamítnuto. Také odvolací orgán se dovolával potřeby šetřit peníze ze státního rozpočtu. Příslušník proto podal žalobu, kterou, poněkud překvapivě, krajský soud zamítl, a posvětil tak zákonu vzdálená rozhodnutí služebních funkcionářů. Nezbylo než podat kasační stížnost. Rozsudkem Nejvyššího správního soudu byl rozsudek krajského soudu zrušen a krajskému soudu bylo uloženo vydat rozsudek nový. Krajský soud novým rozsudkem příslušníkovi vyhověl, zrušil odvolací rozhodnutí služebního funkcionáře a uložil hasičskému záchrannému sboru zaplatit na nákladech řízení 19 342 Kč. Bezpečnostní sbor se však s takovým řešením neztotožnil a tentokráte podal kasační stížnost služební funkcionář, a to i přesto, že již v minulosti v totožných případech Nejvyšší správní soud takovým kasačním stížnostem nevyhověl. Rozsudkem Nejvyššího správního soudu byla kasační stížnost zamítnuta. Tentokrát sbor poněkud ušetřil. Vynaložil pouze 5 000 Kč na soudní poplatek. Nejvyšší správní soud totiž přehlédl, že právní zástupce provedl zúčtovatelné úkony a náklady řízení v požadované výši 8 228 Kč chybně nepřiznal. Služební funkcionář po těchto soudních řízeních musel příslušníkovi v novém odvolacím řízená vyhovět a stanovit mu původní výši zvláštního příplatku (pouze toto snížení totiž příslušník napadl) ve výši 2 000 Kč. Náklady řízení ve výši 3 146 Kč dosud nepřiznal, a proto mu hrozí další žaloba. Příslušníkovi bylo doplaceno 12 000 Kč, ale celkové náklady bezpečnostního sboru dosáhly, a to i s výše zmíněnou „slevou“, téměř 30 000 Kč. Z konání služebních funkcionářů se argumenty o šetření nějak vytratily. V několika dalších obdobných případech, které pro náš odborový svaz také úspěšně zastupoval smluvní advokát JUDr. Josef Kopřiva, byly náklady hasičského záchranného sboru ještě vyšší. Ostatně plýtvání státních prostředků zásadním způsobem kontrastuje s přístupem příslušníka, který „vysouzenou“ částku 12 000 Kč věnoval „ze svého“ ve prospěch Nadace policistů a hasičů. Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů

            V souvislosti s poskytováním právní pomoci ze strany Odborového svazu hasičů svým členům, mnohdy vychází najevo, jak bezpečnostní sbor zmíněný v nadpisu tohoto příspěvku vynakládá peněžní prostředky.

            Tak jako dalším příslušníkům, byl našemu členovi k 1. 1. 2011 stanoven služební příjem o 4 100 Kč nižší, s odůvodněním, že je nutno přihlédnout k objemu mzdových prostředků. Proti rozhodnutí služebního funkcionáře se příslušník odvolal, a jak očekával, bylo jeho odvolání zamítnuto. Také odvolací orgán se dovolával potřeby šetřit peníze ze státního rozpočtu.

Příslušník proto podal žalobu, kterou, poněkud překvapivě, krajský soud zamítl, a posvětil tak zákonu vzdálená rozhodnutí služebních funkcionářů. Nezbylo než podat kasační stížnost. Rozsudkem Nejvyššího správního soudu byl rozsudek krajského soudu zrušen a krajskému soudu bylo uloženo vydat rozsudek nový. Krajský soud novým rozsudkem příslušníkovi vyhověl, zrušil odvolací rozhodnutí služebního funkcionáře a uložil hasičskému záchrannému sboru zaplatit na nákladech řízení 19 342 Kč.

Bezpečnostní sbor se však s takovým řešením neztotožnil a tentokráte podal kasační stížnost služební funkcionář, a to i přesto, že již v minulosti v totožných případech Nejvyšší správní soud takovým kasačním stížnostem nevyhověl. Rozsudkem Nejvyššího správního soudu byla kasační stížnost zamítnuta. Tentokrát sbor poněkud ušetřil. Vynaložil pouze 5 000 Kč na soudní poplatek. Nejvyšší správní soud totiž přehlédl, že právní zástupce provedl zúčtovatelné úkony a náklady řízení v požadované výši 8 228 Kč chybně nepřiznal.

Služební funkcionář po těchto soudních řízeních musel příslušníkovi v novém odvolacím řízená vyhovět a stanovit mu původní výši zvláštního příplatku (pouze toto snížení totiž příslušník napadl) ve výši 2 000 Kč. Náklady řízení ve výši 3 146 Kč dosud nepřiznal, a proto mu hrozí další žaloba.

Příslušníkovi bylo doplaceno 12 000 Kč, ale celkové náklady bezpečnostního sboru dosáhly, a to i s výše zmíněnou „slevou“, téměř 30 000 Kč. Z konání služebních funkcionářů se argumenty o šetření nějak vytratily. V několika dalších obdobných případech, které pro náš odborový svaz také úspěšně zastupoval smluvní advokát JUDr. Josef Kopřiva, byly náklady hasičského záchranného sboru ještě vyšší. Ostatně plýtvání státních prostředků zásadním způsobem kontrastuje s přístupem příslušníka, který „vysouzenou“ částku 12 000 Kč věnoval „ze svého“ ve prospěch Nadace policistů a hasičů.

Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů

Fotogalerie: Na co má hasičský záchranný sbor peníze a na co nikoli

Naši partneři

Menu