OSH | Odborový svaz hasičů

Jaká je vlastně cena lidského života

 V souvislosti s tragickou událostí, která se stala při patrole našich vojáků u základny Bagrám v provincii Parwan v Avgánistánu,  bylo  v médiích porovnáváno jednorázové odškodné poskytnuté po úmrtí při výkonu služby  vojáka z povolání a příslušníků ostatních bezpečnostních sborů. Je jisté, že cena života, pokud se vůbec dá stanovit je stejná pro všechny občany, bez rozdílu jakou činnost vykonávají.            Nejvyšší soud ve spolupráci s lékaři z  1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, stanovil cenu ztráty lidského zdraví na částku 10 051 200 korun. Analýza, kterou se odborníci zabývali více než rok a půl, představuje výrazný posun v určování ceny života. Dle předchozích úprav, měl lidský život hodnotu 240 000 korun.              Metodika řešící nemajetkovou újmu, bolestné a ztížení společenského uplatnění je odvozena od průměrné hrubé měsíční mzdy. Dalšími kritérii jsou potom mimo diagnózu také míra vyřazení ze společenského života, zátěž v rodinných vztazích, zachování možnosti se dále vzdělávat či řídit auto. Ke všem proměnným se přičtou procenta, jejichž výsledek udá výši odškodného.             Je bezpochyby, že ustanovení o jednorázovém odškodnění pozůstalých podle § 109 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů bude nutné při první větší novelizaci podrobit revizi.   Video: http://youtu.be/QuX-LOCQ9zI   Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů

 V souvislosti s tragickou událostí, která se stala při patrole našich vojáků u základny Bagrám v provincii Parwan v Avgánistánu,  bylo  v médiích porovnáváno jednorázové odškodné poskytnuté po úmrtí při výkonu služby  vojáka z povolání a příslušníků ostatních bezpečnostních sborů. Je jisté, že cena života, pokud se vůbec dá stanovit je stejná pro všechny občany, bez rozdílu jakou činnost vykonávají.
           Nejvyšší soud ve spolupráci s lékaři z  1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, stanovil cenu ztráty lidského zdraví na částku 10 051 200 korun. Analýza, kterou se odborníci zabývali více než rok a půl, představuje výrazný posun v určování ceny života. Dle předchozích úprav, měl lidský život hodnotu 240 000 korun.
             Metodika řešící nemajetkovou újmu, bolestné a ztížení společenského uplatnění je odvozena od průměrné hrubé měsíční mzdy. Dalšími kritérii jsou potom mimo diagnózu také míra vyřazení ze společenského života, zátěž v rodinných vztazích, zachování možnosti se dále vzdělávat či řídit auto. Ke všem proměnným se přičtou procenta, jejichž výsledek udá výši odškodného.
            Je bezpochyby, že ustanovení o jednorázovém odškodnění pozůstalých podle § 109 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů bude nutné při první větší novelizaci podrobit revizi.
 
 
Zdeněk J. Oberreiter, předseda OS hasičů

Naši partneři

Menu