Jak je to s novelou zákona o služebním poměru?
Dostáváme dopisy s dotazy k návrhu novely zákona o služebním poměru, připravenému skupinou poslanců, o kterém jsme informovali 15.5.2007. Jde v podstatě o návrh na ...
Dostáváme dopisy s dotazy k návrhu novely zákona o služebním poměru, připravenému skupinou poslanců, o kterém jsme informovali 15.5.2007. Jde v podstatě o návrh na zrušení § 112 odst.2, tj. zahrnutí přesčasů až do limitu 150 hodin ročně do služebního příjmu „předem“, čtěte „zdarma“. Ptáte se nás, co to má znamenat, když jsme se již v březnu se všemi odborovými subjekty a po té i s vedením rezortu a Sboru dohodli, že v letošním roce novelu iniciovat nikdo z těchto subjektů nebude. Zároveň vyjadřujete obavy, že otevření zákona může přinést v souvislosti s reformou veřejných financí další zhoršení již 10x novelizovaného zákona, např. v oblasti výsluh, které již byly např. oproti armádě očesány. Abychom nemuseli individuálně odpovídat, sdělujeme toto:
1) OSH žádnou novelu neinicioval a o návrhu jsme informovali proto, že prostě existuje a že o něm informují i další subjekty.
2) Poslanci mají právo navrhovat cokoliv, proto byli zvoleni, proto se stali zákonodárci. Pan exministr Bublan se zjevně snaží napravit chybu, kterou on i jeho předchůdce udělali. Spočívala v tom, že poslanecký klub ČSSD nepostupoval ve věci přesčasů (a vůbec služebního zákona) jednotně.
3) K zablokování postupu podle § 90 odst.2 zákona o jednacím řádu sněmovny ( urychlené schválení zákona hned v 1. čtení) stačí nesouhlas 2 klubů, nebo 50 poslanců.
4) Jakkoliv nám návrh je sympatický, protože plně koresponduje s naším dlouhodobě hlásaným názorem na nespravedlivou úpravu (ne)odměňování za přesčasy, nemá zřejmě z důvodů, uvedených ad 3) příliš velkou šanci projít sněmovnou.
5) Naplní-li se náš odhad, uvedený ad 4), vneseme návrh jako jednu ze stěžejních odborových iniciativ na program jednání expertní skupiny pro přípravu novely zákona, kterou ministr vnitra slíbil ustavit do 30.6.2007.
JUDr.Vladimír Mühlfeit, předseda OSH