OSH | Odborový svaz hasičů

Informace pro příslušníky bezpečnostních sborů

Jednání výboru pro obranu a bezpečnost PS PČR o návrhu novely zákona č.361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů bylo, po obecné rozpravě a ...

Jednání výboru pro obranu a bezpečnost PS PČR o návrhu novely zákona č.361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů bylo, po obecné rozpravě a předložení tří pozměňovacích návrhů ( poslanci Langer (ODS), Severa ( KDU-ČSL) a Ibl (ČSSD)), přerušeno do 20.9.2005. Zpravodajem k návrhu zákona byl poslanec Severa, který ve své relativně obsáhlé zpravodajské zprávě, shrnující mimo jiné také výsledky šetření názorů příslušníků bezpečnostních sborů, navrhl řešit situaci novelou stávajícího zákona. Opačného názoru byl poslanec Langer, který ve svém vystoupení navrhoval úpravu předloženého návrhu zákona. V diskuzi poslanci spíše preferovali přijetí předloženého návrhu zákona( s případnými změnami) před zachováním stávajícího služebního zákona byť případně novelizovaného.Značná část vystoupení zejména generálmajora Štěpána, velitele Hasičského záchranného sboru, byla věnována nedostatečnému odměňování velitelských funkcí a s tím souvisejících problémům. Z jeho vystoupení vyplynulo, že dává přednost významně lepšímu odměňování manažerských pozic a to i za cenu případného poklesu tarifních platů příslušníků v přímém výkonu. Tento názor podpořil také poslanec Langer. V obecné rozpravě rovněž vystoupili předseda OS hasičů , předsedkyně OS a předseda NOS Policie ČR. Předsedkyně Vondrová ve svém vystoupení navázala na vystoupení předsedy OS hasičů, které podpořila a doplnila o problematiku odměňování.Ve svém vystoupení zopakovala názory OS zveřejněné mimo jiné také na této webové stránce. Upozornila, že je potřeba cca 1mld Kč na dofinancování navrženého systému odměňování. Rozhodně odmítla preferování odměňování manažerů na úkor řadových příslušníků. Zdůraznila, že odměňování obou skupin musí být přiměřené a motivující pro obě skupiny. A dodala, že k tomu však je zapotřebí patřičné množství finančních prostředků. Upozornila, že již nyní by mohli být manažéři lépe odměňováni, kdyby bylo k dispozici více finančních prostředků, neboť dosavadní systém odměňování to umožňuje. Upozornila na nebezpečí resortismu v odměňování příslušníků bezpečnostních sborů, které reálně hrozí v souvislosti s připravovaným samostatným systémem odměňování příslušníků armády. Požádala poslance, aby úprava odměňování všech příslušníků byla sjednocena.
Pozměňovací návrhy obou uvedených poslanců zveřejňujeme. Způsob řešení odměňování v pozměňovacím návrhu poslance Langera odbory zásadně odmítají. Stanovisko, které OS zpracoval, po dohodě s OS hasičů a NOS Policie ČR, zveřejňujeme. V pondělí19.9.2005 bude předáno přímo poslanci Langerovi. S písemným zněním stanoviska budou seznámeni členové výboru pro obranu a bezpečnost na jednání dne 20.9.2005. ( Podle informací, které máme k dispozici, uskuteční se 16.9.2005 jednání zástupců všech bezpečnostních sborů na ministerstvu vnitra. Jednání se bude týkat předložených pozměňovacích návrhů).

V Praze dne 15.9.2005 Alena Vondrová, předsedkyně OS

Naši partneři

Menu