OSH | Odborový svaz hasičů

Informace o jednání pracovní skupiny zřízené pro přípravu novelizace seznamu nemocí z povolání

Včera 22. ledna se sešla  pracovní skupina která byla jmenovaná náměstkyní MV Mgr. Monikou Pánkovou za účelem připravit  návrh doplnění seznamu nemocí z povolání. Pro zhodnocení potřeby novelizace nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání, ve znění pozdějších předpisů byly dosud učiněny tyto kroky: vedoucí pracovní skupiny Mgr. Jiří Toman průběžně jedná s předsedkyní pracovní skupiny pro aktualizaci seznamu nemocí z povolání při Radě vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci Bc. Libuší Bělohlávkovou. Vedoucí pracovní skupiny se společně se Zdeňkem J. Oberreiterem a MUDr. Zdeňkem Krejčíkem   1. prosince 2015 zúčastnili jednání pracovní skupiny pro aktualizaci seznamu nemocí z povolání při Radě vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví. Dále proběhlo na doporučení předsedkyně pracovní skupiny pro aktualizaci seznamu nemocí z povolání jednání s prof. MUDr. Danielou Pelclovou, CSc., jež zastává funkci přednosty kliniky pracovního lékařství 1. LF UK, a jejími kolegy, kteří by měli být nápomocni při řešení dané problematiky. Při včerejším jednání pracovní skupiny, které se zúčastnil i poslanec Evropského parlamentu (EP) RNDr. Pavel Poc který mj. svolal 3. března 2015 k této problematice seminář viz:    http://www.osh.cz/clanky.asp?skupina=3&clanek=1778 Společně s panem poslancem jsme argumentovali přístupem vlád v Austrálii, Kanadě a některých státech  USA,  kde jsou některé druhy rakoviny uznávány jako nemoc z povolání. Například je prokázáno, že  hasiči, kteří zasahovali u trosek Dvojčat, mají častěji rakovinu. U hasičů, kteří byli po útocích na Světové obchodní centrum vystaveni toxickému prachu a kouři, hrozí o 19 procent vyšší riziko vzniku rakoviny než u jejich kolegů, kteří nebyli nasazeni. Vyplývá to  ze studie amerických vědců. Dr. David Prezant uvedl že pád dvojčat vedl u zasahujících hasičů k rozšíření rakoviny. V tomto případě bylo zkoumáno 10 tisíc hasičů. Právě chybějící statistiky doby po kterou hasiči přišli do styku s látkou, popis látek se kterými přišli hasiči do styku i evidence výskytu rakoviny po ukončení služebního poměru v ČR jsou překážkou pro bezkonfliktní doplnění seznamu nemocí z povolání o specifickou skupinu - hasiče. Do uzavření Akčního programu Vlády ČR, který mj. řeší i tuto problematiku zbývá ještě jedenáct měsíců.  Věříme, že se najde cesta jak  zlepšit podmínky života našich kolegů, kteří musí svou profesi opustit pro své onemocnění touto zákeřnou nemocí. OSH

Včera 22. ledna se sešla  pracovní skupina která byla jmenovaná náměstkyní MV Mgr. Monikou Pánkovou za účelem připravit  návrh doplnění seznamu nemocí z povolání. Pro zhodnocení potřeby novelizace nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání, ve znění pozdějších předpisů byly dosud učiněny tyto kroky: vedoucí pracovní skupiny Mgr. Jiří Toman průběžně jedná s předsedkyní pracovní skupiny pro aktualizaci seznamu nemocí z povolání při Radě vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci Bc. Libuší Bělohlávkovou. Vedoucí pracovní skupiny se společně se Zdeňkem J. Oberreiterem a MUDr. Zdeňkem Krejčíkem   1. prosince 2015 zúčastnili jednání pracovní skupiny pro aktualizaci seznamu nemocí z povolání při Radě vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví. Dále proběhlo na doporučení předsedkyně pracovní skupiny pro aktualizaci seznamu nemocí z povolání jednání s prof. MUDr. Danielou Pelclovou, CSc., jež zastává funkci přednosty kliniky pracovního lékařství 1. LF UK, a jejími kolegy, kteří by měli být nápomocni při řešení dané problematiky.

Při včerejším jednání pracovní skupiny, které se zúčastnil i poslanec Evropského parlamentu (EP) RNDr. Pavel Poc který mj. svolal 3. března 2015 k této problematice seminář viz:    http://www.osh.cz/clanky.asp?skupina=3&clanek=1778

Společně s panem poslancem jsme argumentovali přístupem vlád v Austrálii, Kanadě a některých státech  USA,  kde jsou některé druhy rakoviny uznávány jako nemoc z povolání.

Například je prokázáno, že  hasiči, kteří zasahovali u trosek Dvojčat, mají častěji rakovinu. U hasičů, kteří byli po útocích na Světové obchodní centrum vystaveni toxickému prachu a kouři, hrozí o 19 procent vyšší riziko vzniku rakoviny než u jejich kolegů, kteří nebyli nasazeni. Vyplývá to  ze studie amerických vědců. Dr. David Prezant uvedl že pád dvojčat vedl u zasahujících hasičů k rozšíření rakoviny. V tomto případě bylo zkoumáno 10 tisíc hasičů. Právě chybějící statistiky doby po kterou hasiči přišli do styku s látkou, popis látek se kterými přišli hasiči do styku i evidence výskytu rakoviny po ukončení služebního poměru v ČR jsou překážkou pro bezkonfliktní doplnění seznamu nemocí z povolání o specifickou skupinu - hasiče.

Do uzavření Akčního programu Vlády ČR, který mj. řeší i tuto problematiku zbývá ještě jedenáct měsíců.  Věříme, že se najde cesta jak  zlepšit podmínky života našich kolegů, kteří musí svou profesi opustit pro své onemocnění touto zákeřnou nemocí.

OSH

Naši partneři

Menu