OSH | Odborový svaz hasičů

Hasiči a ptačí chřipka

V sobotu i v neděli mě oslovovali občané i novináři a ptali se, zda je pravda, že hasiči, nasazení na likvidaci více než 70 000 kusů drůbeže ve východních Čechách přímo ...


V sobotu i v neděli mě oslovovali občané i novináři a ptali se, zda je pravda, že hasiči, nasazení na likvidaci více než 70 000 kusů drůbeže ve východních Čechách přímo zabíjejí slepice, zda je pravda, že hasiči ty slepice dokonce brutálně usmrcují kopáním, jak prý psal bulvár a tak podobně.
K likvidaci nebezpečí nákazy ptačí chřipkou složkami integrovaného záchranného systému musím říci za prvé, že IZS, stejně, jako tomu bylo např. při povodních, zafungoval rychle a jako celek bezpochyby správně. Zda je správné a v souladu se zákonem, aby do akce byli kromě armády, veterinářů a policie nasazeni i hasiči, na to je odpověď poněkud složitější.
Předně bych musel přesně vědět, jaké konkrétní činnosti příslušníci zasahujících požárních jednotek na místě vykonávají, což zatím z rozhovorů s hasiči nemám dostatečně zmapováno. Při takovémto dlouhodobém a na ochranu osob náročném zásahu, navíc komplikovanému klimatickými podmínkami, je totiž nutno nasadit kvůli střídání „půl republiky“ a tak není možno hovořit se zástupci všech nasazených jednotek. Ti, se kterými jsem měl možnost hovořit, mluvili o zásobování vodou, dekontaminaci, demontáži a odklizení technologií a o vynášení těl mrtvých slepic. Každopádně pracovat v ochranném oděvu je i při nižších, než současných tropických teplotách velmi namáhavé a je nutno střídat zasahující hasiče v kratších intervalech než je běžné. O povinnosti hasičů ( jednotek) vykonávat zmíněné činnosti osobně nepochybuji, o přímém usmrcování drůbeže hasiči bych však pochyboval. Pokud by se měly potvrdit zprávy dokonce o brutálních a trýznivých způsobech zabíjení, styděl bych se po 36 letech služby prvně za některé ze svých kolegů, i potom bych ale doufal, že šlo pouze o selhání několika jednotlivců a ne o plnění rozkazu.
K čemu hasiči smějí být nasazeni a kde je hranice pro jejich použití státem, to je nutno hledat v zákonech č.133/85 Sb. o požární ochraně ( § 70, úkoly požárních jednotek), č. 238/2000 Sb.o HZS ČR (§ 1, základní úkoly HZS ČR,) č.239/2000 Sb. o IZS (§ 2 a 3), a v zákonu č. 240/2000 Sb., tj. v zákonu krizovém (§ 2). .Při tom je nutno zaměřit se na klíčové výrazy jako „záchranné práce“, „mimořádné situace“ a pod. a všechny tyto klíčové výrazy správně vyložit.
Tyto právní aspekty budeme konzultovat na generálním ředitelství HZS ČR, neboť v rámci kompetencí odborů v oblasti BOZP se pochopitelně budeme zajímat i o takové věci, jako je již zmíněná ochrana příslušníků, zabezpečení stravy a ochranných nápojů pro příslušníky atd. V neposlední řadě požádáme přímo generálního ředitele HZS ČR o podporu naší žádosti zdravotní pojišťovně MV, aby zasahujícím hasičům kromě profylaktického přípravku Tamiflu uhradila i preparáty, pomáhající udržet imunitu organismu na odpovídající úrovni, např. určitou kombinaci vitamínů ( již jsme se radili na ministerstvu zdravotnictví, resp. na úřadu hlavního hygienika).
JUDr.Vladimír Mühlfeit, předseda OSH

Naši partneři

Menu