OSH | Odborový svaz hasičů

Dnes jsme demonstrovali na Hradčanském náměstí v Praze proti zneužívání krize na úkor zaměstnanců

Proti zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců protestovalo v sobotu na Hradčanském náměstí v Praze na 30 000 odborářů z jedenácti ...


Proti zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců protestovalo v sobotu na Hradčanském náměstí v Praze na 30 000 odborářů z jedenácti zemí Evropské unie. Demonstraci, která je součástí mezinárodní série akcí zahájených ve čtvrtek v Madridu (150 000 účastníků), poté v Bruselu (150 000 účastníků) a v Berlíně (100 000 účastníků), zorganizovala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK).

Eurodemonstraci, která nebyla namířena proti současné vládě premiéra Jana Fischera, jak několikrát z tribuny zaznělo, moderovali Jaroslav Zavadil, místopředseda ČMKOS a Radka Sokolová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. „Některé firmy přenášejí důsledky krize jen na zaměstnance. To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout,“ zdůraznil ve svém vystoupení Milan Štěch, předseda ČMKOS. Rainer Hoffmann, zástupce generálního tajemníka EOK, připomněl, že je čas na budování nové sociální Evropy, na čemž se musejí podílet i odbory. „Proto jsem uvítal, že nový český premiér Fischer slíbil, že bude jejich připomínkám a názorům naslouchat.“ Odbory nebudou v krizi tiše trpět, ale budou bojovat, zdůraznil.

V podobném duchu hovořili z tribuny i Janusz Śniadek, předseda polské Solidarity, Erich Foglar, předseda Rakouského svazu odborů, Miroslav Gazdík, předseda Konfederace odborových svazů Slovenska, Hanjo Lucasse, zástupce německých odborů a předseda DGB Sasko a Richard Falbr, poslanec Evropského parlamentu.


Na závěr vystoupil s výzvou k prezidentovi, poslancům senátorům a budoucím vládám Josef Středula, předseda OS KOVO. 
 

 

Vážený pane prezidente,
vážené paní poslankyně,
páni poslanci,
senátorky a senátoři,
vážená nová a budoucí vládo!


Desetitisíce lidí stojí dnes na historickém Hradčanském náměstí v Praze, aby otevřeně a nebojácně vyjádřily důrazný protest proti nespravedlivému zneužívání krize.

Jsme tady s jasným cílem, nechceme připustit, aby ti, co krizi nezavinili, ji odnesli nejkrutěji.

Jsme tady proto, abychom Vás s plnou vážností vyzvali k odpovědnosti za osudy lidí, na které krize doléhá nejtíživěji.

Dlouhodobě velmi pozorně sledujeme a odborně analyzujeme vaše kroky v ekonomické a sociální oblasti.

Klademe si v otázku, proč právě v této době, není v ČR náležitě využíván sociální dialog, obdobně jako v jiných zemích EU?

 V období hazardního váhání zda krize není jen chřipkou, která sama odezní, byly smeteny ze stolu některé smysluplné návrhy odborů.
Například návrh ČMKOS na vytvoření fondu pro mzdové vyrovnání pro zaměstnance, kteří v době krize nemohou pracovat na plný úvazek, ministerstvo financí označilo jako demoralizující.

Když se našla cesta, jak na toto opatření využít peníze EU, už to demoralizující není.

U našich sousedů v Německu obdobné opatření pod názvem kurzarbeit pomáhá zaměstnancům i firmám a nikoho ani nenapadne ho ideologicky odsuzovat.


Před nedávnem zde na Hradčanském náměstí americký prezident Barac Obama dával v Praze světu naději.

A jakou naději a pomoc nabízejí občanům někteří čeští politici?

Chystají vylepšit zákoník práce.
Jak?
V době krize má dojít k nebývalému omezení zaměstnaneckých práv! Včetně možnosti bezdůvodného vyhazování z práce!

Jsou připravovány kroky, které způsobí znehodnocení naspořených důchodů a oslabí veřejné finance.

Na náš apel, aby byla přijata přechodná opatření na pomoc při masové a dlouhodobé nezaměstnanosti, nám bývalý premiér vzkázal, buďte rádi, že vám vůbec zachováme současné dávky.

 Vyzýváme všechny rozumné politiky, kteří chtějí být hodni slova demokraté:

Odmítněte takovou novelu zákoníku práce, která má být oprátkou na zaměstnance a drasticky v době krize ponížit jejich práva!

Zastavte zavedení opt-outu, který je v době krize velkým hazardem pro důchodový systém, a nedopusťte přijetí nového rizikového zákona o penzijním spoření.
Peníze na naše důchody na spekulativní burzu nepatří!

 Napravte reformami zdeformovaný sociální systém, aby pomohl v krizi ochránit nezaměstnané a rodiny s dětmi!

Pomozte zachování pracovních míst a podpořte z prostředků EU a státu kombinaci zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami!

Ochraňte lidi před parazitováním finančních spekulantů zákonem proti lichvě!

Konejte, rozhodujte a vládněte tak, aby volební sliby nevítězily nad vaší odpovědností, lež nad pravdou a bezpráví nad spravedlností!

 Politici, kterým je lhostejné zneužívání krize v ČR, odstupte!

Vyzýváme Vás, tak jako včera vyzvala Evropská odborová konfederace Evropskou unii na demonstraci v Madridu a Bruselu a dnes v Berlíně a Praze, nezapomínejte:
„ Boj proti krizi – lidé především!“

 
V Praze dne 16. května 2009

Účastníci demonstrace ČMKOS,

kterou poprvé přijeli výrazně
solidárně podpořit odboráři ze zemí EU

Vložil: Zdeněk J. Oberreiter


 

Naši partneři

Menu